Farklı öğrenim seviyelerindeki kullanıcılara hitap eden videolar barındıran ve akademi camiasına hizmet etmeyi amaçlamış milli bir video veri tabanıdır. Kullanıcılar sistemde yer alan videoları izleyebileceği gibi sisteme ücretsiz kayıt olup video yüklemesi de yapabilirler.

Akademik TV’de, Türkiye’de gerçekleştirilen onlarca akademik sempozyuma ait akademik bildirilerin video sunum halleri  yer almaktadır. Yüzlerce konu başlığında yayımlanmış binlerce videoyu bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca eğitmenler tarafından oluşturulmuş, farklı konu başlıklarında yayımlanmış kurslar Akademik TV’de yer almaktadır.Akademik TV tüm akademi camiasına katkı sağlamayı hedefleyen bir veritabanıdır. Bu kapsamda üniversite öğrencileri ve akademisyenler kurumlarının internet ağından giriş yaparak sistemi kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra kurumsal e-posta adresleri ile sisteme kayıt sağladıklarında kurumlarının internet ağına gerek kalmadan da sistemi kullanabilmektedir.

Akademik TV kullanım kılavuzunda daha detaylı kullanım bilgisi mevcuttur.

Erişim linki: https://www.akademiktv.com/

Türkiye’de var olan dizinleme kültürünün üzerine kurulmuş, yayınlanan tam metin ve bu metinlerdeki atıf yapan ile atıf yapılan metin arasındaki ilişkiyi bilimin hizmetine sunan bir veri tabanıdır. Asos İndeks kapsamı; Fen, Sağlık ve Sosyal bilimler alanında yayın yapan dergileri indekslemek ve dergilerde yayınlanan makalelere yapılmış atıfları araştırmacılara sunmak şeklindedir.

Asos İndeks’te, ulusal ve uluslararası yayın yapan 1400’den fazla dergiye erişebilir, bu dergilerde yayınlanan 160.000’den fazla makaleye ait tam metinleri araştırmalarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca Asos İndeks tarafından taranan dergilerden çalışmalarınıza yapılan atıfları görüntüleyebilirsiniz. Asos İndeks’e bilgisayarlarınızdan veya mobil cihazlarınızdan erişebilirsiniz.Kullanıcı adı veya şifreye ihtiyaç duymadan kurumumuz ağından Asos İndeks’e sınırsız erişim sağlayabilirsiniz. Kurum dışından Asos İndeks’e erişebilmek için kurumsal e-posta adresiniz ile sisteme kayıt olabilirsiniz.

Erişim linki: https://asosindex.com.tr/

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur.

Bu doğrultuda yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

Akademisyenler ve öğrenciler sisteme üye ol kısmından sadece kurumsal e-posta adresleriyle üye olabileceklerdir. (E-posta uzantısı aku.edu.tr ve usr.aku.edu.tr olmalıdır.) Üye olduktan sonra e-posta adresinize bir doğrulama kodu gelecek ve onayladıktan sonra sisteme sorunsuz giriş yapabileceksiniz.

Üye bireysel giriş yaptığında AYEUM’da artık interaktif sınav modülü ile bilgilerini ölçecek ve adına düzenlenmiş katılım belgesini indirebilecektir. Ayrıca eğitmene soru sor kısmından eğitimcilere soru sorulabilecektir.

Erişim linki: https://www.ayeum.com/

British Medical Association tarafından 2007-2009 yılında yayınlanmış 27 derginin arşiv sayılarına tam metin erişim olanağı sağlar.

Erişim linki: http://journals.bmj.com/

Türkiye merkezli yayıncıların yayımladığı kitapları temel alan bir atıf dizinidir. Böylece Türkiye merkezli yayıncılar tarafından yayımlanan binlerce kitabın ve hakemli konferanslar/sempozyumlar sonucu yayımlanan akademik kitaplarda bulunan atıfları kapsamayı amaçlar.

BookCites aynı zamanda akademik bir veri tabanıdır. Kullanıcı tek arama panelinden binlerce kitap ve kitap bölümü içerisinden arama yapabilir. BookCites ile araştırmacılar açık erişimli kitapların tam metinlerine de kolaylıkla ulaşabilirler.

BookCites’da;

 1. 350 + yayınevi bulunmaktadır.
 2. 35.000 + Yayınevi kitabı bulunmaktadır.
 3. 2200 + Tam metin bildiri kitabı bulunmaktadır.
 4. 90.000 + Tam metin bildirisi bulunmaktadır.
 5. 4 Milyon + atıf bulunmaktadır.
 6. Yayınevi, kitap ve atıf sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

Hangi özellikler mevcuttur?

Bookcites Atıf Dizini, en basit ara yüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır:

 1. Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.
 2. Her makale için yazar, yayınevi, yıl gibi bilgiler arama sonucundan kitaba tıklanarak erişilebilir, kaynakçaları indirilebilir.
 3. Bulunan sonuçlar kolayca yazdırılabilir, yazdırma öncesi düzenlenebilir.
 4. Kurumsal kullanım sayısı ve kitap indirme sayıları istatistik raporu olarak kuruma sunulur.
 5. Mobil cihaz uyumlu bir hizmettir.
 6. Kurum dışı erişim olanakları sağlanmaktadır.

Erişim linki: https://bookcites.com/

Tarım, ormancılık, beslenme, veterinerlik, moleküler biyoloji, genetik, bioteknoloji, üreme, taksonomi, çevre vb. konuları içine alan tam metin bir veri tabanıdır.

Erişim linki: https://www.cabdirect.org/

Kullanım Klavuzu: https://prezi.com/jcfthglyuz7_/cab-direct-platformu-tantm-ve-kullanm-sunumu/

Bu kapsamlı koleksiyon, bir üniversitenin araştırma yaptığı tüm konularda onbinlerce dergiyi özetleri ile birlikte indekslemekle kalmaz, 20,100’den fazla tam metin dergiye erişim imkanı sunar. Ayrıca, daha birçok farklı tam metin doküman içerir. eKitaplar, konferans bildirileri, SWOT analizleri ve raporlar bu doküman türlerinden bazılarıdır. Özenle oluşturulan bu koleksiyondaki yayınlar; dünyanın en önemli yayıncılarından derlenmiş, alan indeksleri ve atıf indekslerine girebilmiş dergilerden oluşmaktadır.

İçeriğinde;

 1. Özetleri ile birlikte indekslenen 17,900’e yakın dergi
 2. Toplam tam metin dergi : 11,900’den fazla
 3. Hakemli tam metin dergi : 8,700’e yakın
 4. Web of Science ya da Scopus indekslerindeki aktif tam metin dergi: 5,300’den fazla
 5. Tam metin dergilerin indekslendiği sosyal ve beşeri bilimler alan ve atıf indeksleri: ATLA Religion, ERIC, Historical Abstracts, MLA International Bibliography, PsycINFO, Social Sciences Citation Index (SSCI), Scopus
 6. Tam metin dergilerin indekslendiği fen bilimleri ve mühendislik alan ve atıf indeksleri: AGRICOLA, Biological Abstracts, CAB Abstracts, Chemical Abstracts, E.I. Compendex, GeoRef, Inspec, Science Citation Index (SCI), Scopus
 7. 80 farklı ülkenin yayıncılarından derlenen küresel içerik.
 8. Örnek yayıncılar: American Association for the Advancement of Science, American Bar Association, Cambridge University Press, Duke University Press, Elsevier, Johns Hopkins University Press, Karger AG, MIT Press, Oxford University Press, Springer Nature, Taylor & Francis, Wiley, World Scientific Publishing ve daha fazlası
 9. Aralarında AAAS’nin Science dergisinin de bulunduğu dünyanın en önemli dergilerinin tam metinleri
 10. 1887’ye kadar uzanan arşivbulunmaktadır.

Erişim linki: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost

Biochemistry, Genetics and Molecular Biology 1995 – 2006 Engineering pre-2007 Veterinary Science and Veterinary Medicine 1995 – 2006 koleksiyonlarındaki kitaplara tam metin erişim sağlar.

2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış olan 1135 kitaptan oluşan, elektronik kitap listesini incelemek için Tıklayınız.

Erişim linki: http://www.sciencedirect.com/science/bookbshsrw/a/fulltext

Muhasebe,maliye ve yasalar, eğitim, sağlık yönetimi, insan kaynakları yönetimi,endüstri sektörleri ve inovasyon, bilgi yönetimi, uluslararası işletme, kütüphane yönetimi ve kütüphanecilik, yönetim bilimleri, ekonomi ve sosyal politika, kalite yönetimi, pazarlama, faaliyet yönetimi, emlak ve mülkiyet, strateji ve genel yönetim alanlarındaki tam metin kaynaklara erişim sağlar.

Erişim linki: http://www.emeraldinsight.com/

Hakkında:

Grammarly; öğrenci ve akademisyenlerin dil bilgisi, noktalama işaretleri, cümle yapısı ve kelime kullanımı gibi İngilizce dilinde yazım yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olan bir öğrenme uygulamasıdır. Yaklaşık binden fazla kurum müfredatları çerçevesinde yazım kabiliyetlerini geliştirmek için Grammarly’i kullanmaktadır. 1 milyondan fazla öğrenci yazı yazma yeteneklerini geliştirmek ve intihal yapmamak için Grammarly’den yararlanmaktadır. Grammarly’i kullanan kurumlar arasında Penn State, California State, Central Michigan ve Phoenix Üniversiteleri bulunmaktadır.

Grammarly’nin eğitim kurumları kurumsal lisansı şunları içermektedir.

 1. Çevrimiçi Editör
 2. Orijinallik Testi
 3. Microsoft Office Eklentisi
 4. Tarayıcı Eklentileri (Chrome, Safari, Firefox, Edge)
 5. Masaüstü Uygulamaları (MAC OS, Windows)
 6. Yönetici Erişimi
 7. 7/24 E-posta desteği

Grammarly’ ye kayıt olmak için:

 1. Üyelik talepleri e-posta yolu ile “kutuphane@aku.edu.tr” adresi üzerinden bildirilecektir.
 2. Üyelik talebi ile birlikte ad-soyad ve kurumsal e-posta bilgilerinin yazılması yeterlidir.
 3. Üyelik talebinde bulunan kullanıcı, Grammarly yöneticisi tarafından sisteme eklenmesinin ardından aşağıda bulunan linkteki adımları takip ederek Grammarly Premium üyeliğini aktif hale getirebilir.
 4. Aktivasyon işlem kılavuzu için tıklayınız.

IEE'nin 120 den fazla dergisi, 900 standart ve 400 yıllık konferansın bildirilerinden oluşan 1950 yıllarına kadar inen 1,2 milyon belgeye erişim sağlar. Ayrıca, 1963'den 1987'e kadar Proceedings of the IEEE içindeki 12 binden fazla belgeyi içerir.

Erişim linki: http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/dynhome.jsp?tag=1&tag=1

Kullanım Klavuzu: https://kutuphane.aku.edu.tr/kutuphane/veri/prezi.com/blbrseq2u6b8/ieee-digital-library/

Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne bağlı, bilim ve teknoloji alanlarında uzmanlaşmış önde gelen bir üniversite yayını olan MIT Press, Mimarlık, Sosyal teori, Ekonomi, Kognitif ve Sayısal bilimler gibi pek çok farklı alanda önde gelen bir yayımcıdır.IEEE, IEEE Xplore’a bilgisayar bilimleri ve mühendislik teknolojileri alanlarında yüksek kalitede E-kitap içeriği getirmek için MIT Press ile işbirliği yapmaktadır. Bilgisayar bilimleri, yapay zeka, bilgi teorisi, bilgisayar programcılığı, bilgi teknolojisi ve elektrik mühendisi gibi alanlarda 400’den fazla başlık, tek bir platformda Üniversitemiz araştırma kapasitesini genişletmektedir.

Erişim linki: http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/home.jsp

IGI Global Yayınevi'nin 2000-2021 (dahil) yılları arasındaki 5,760 bilimsel e-kitabı ve 185+ dergisi tam metin (full text) erişime açılmıştır.

Enformasyon bilimi ve teknolojisi, bilgisayar bilimi ve enformasyon teknolojisi, eğitim bilimi ve teknolojisi, işletme ve yönetim, sosyal bilimler, medya, iletişim bilimi ve teknolojisi, çevre bilimi ve teknolojisi, mühendislik bilimi ve teknolojisi, kütüphane bilimi ve teknolojisi gibi 200 farklı konu alanında 24.000'den fazla makale taranabilmektedir. Dergiler ve kitaplar Web of Science, Scopus, Compendex gibi prestijli endekslerde dizinlenmiştir.

*Üniversitemizden, 01.01.2023 tarihine kadar IGI Global dergilerinde kabul edilip yayınlanacak 4 makale veya kitap bölümü ücretsiz açık erişim olacaktır.

E-kitap listesi için tıklayınız.

Erişim linki: http://www.igi-global.com/gateway/

iThenticate; 62 milyardan fazla arşivlenmiş web sayfası, 165 milyondan fazla e-kitap, süreli yayın, 60 milyondan fazla makale ve içerik barındıran 800 akademik yayıncıdan içerik sağlayan Crossref içerisinden tarama yaparak rapor oluşturmaktadır. Akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır. Veri tabanına erişim için kayıt olmak gereklidir. Doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. Kullanıcı şifresi için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'na başvurunuz.

iThenticate kullanımıyla ilgili olarak;

1- iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir.
2- Öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolüne izin verilmemektedir.
3- Ticari olsun ya da olmasın, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin kontrolü, dergi editörlüğü tarafından sistem üzerinden yapılmamalıdır. Ancak, söz konusu makaleyi gönderen yazar, dergi editörlüğüne göndereceği bu makaleyi, göndermeden önce, kendi iThenticate hesabı üzerinden kontrol edebilir ve rapor alabilir. Sınırlama sadece dergi editörlükleri içindir. Kişisel çalışmaların kontrolünde bir sorun yoktur.

Erişim linki: http://www.ithenticate.com/

iThenticate Kullanım Klavuzu için Tıklayınız.

"İdealonline”, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

İdealonline içerisinde Türk Dünyasının önde gelen dergileri de yer almaktadır. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Başkortsan, Kırım, Karaçay-Malkar gibi Türki Cumhuriyetler tarafından yayınlanan bu dergiler, ilk kez “İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı” aracılığı ile Türkiye’deki Üniversite kütüphanelerinin erişimine açılmıştır.

Üniversite kütüphaneleri tarafından aktif olarak kullanılan İdealonline, yayınların araştırmacılara ulaşması için etkili bir veritabanıdır. İçerisindeki gelişmiş arama motorları ile ilgili alana direk erişim sağlayan İdealonline EDS ve Summon gibi uluslararası arama motorlarında da taranmaktadır. Sistem içerisindeki “Kütüphanem”, “Duyuru Kaydı” ve “Bildirim Al” özellikleri ile yayın takibini en kolay hâle getirmekle birlikte, geniş filtreleme özelliğiyle de ilgili alana erişimi hızlandırmaktadır.

İdealonline güncel içerik bilgileri:

 1. 800+ Süreli Yayın
 2. 13.000+ Arşiv Sayısı
 3. 105.000+ Tam Metin Makale

İdealonline veri tabanlarının amaçları:

 1. Türkçe bilgi kaynaklarını e-ortama taşımak.
 2. Türkçe bilgi kaynaklarına 7/24 erişim sağlamak.
 3. Türkçe içeriğe modern veri tabanı sistemi ve cihazlarla erişim sağlamak.
 4. Türkçe içeriği dünyanın kullanımına sunmak.
 5. Daha fazla Türkçe kaynak yayınlanmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmaktır.

Erişim linki: http://www.idealonline.com.tr/IdealOnline/

Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır. intihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini  3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. İntihal.net farklı dosya formatlarını desteklemektedir.

İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.

İntihal.net veri tabanı erişimi tüm kullanıcılarımızın kullanımına açılmıştır.

Sisteme kurumsal eposta adresiniz (…@aku.edu.tr / …@usr.aku.edu.tr) ile kayıt olabilirsiniz.

Hakkında

 1. İntihal.net Akademik İntihal marka tesciline sahip özgün ve bağımsız bir benzerlik tespit yazılımıdır.
 2. İntihal yapmak başkasının yayınını kurallara ve etiğe aykırı şekilde almak ve kullanmaktır. İntihal yapıldığında çalışmanın özgünlüğü bozulur. İntihal.Net birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. Türkiye’nin en büyük dijital bilimsel veri tabanında dokümanlarınızın özgünlüklerini test ediyoruz.
 3. Tez ve akademik makalelerde intihal yasal bir suçtur. Kimse bu suçun danışmanı, editörü veya ev sahibi olmak istemez.
 4. Bir yazıda, eserde veya tezde özgünlük bizim için çok önemlidir.
 5. Kolay kullanımlı ara yüzü ile 3 adımda intihal tespiti yapabilirsiniz.
 6. Bulut tabanlı uygulaması ile birkaç dakika içinde intihal testinizi sonuçlandırabilirsiniz.
 7. İntihal.Net’in Türkiye’de yayın yapan dergilerin %90’ından fazlasını ve on binlerce basılı kitabın kapsadığını biliyor muydunuz?
 8. İntihal Tespit yazılımları öğrencileri sadece denetlemez aynı zamanda özgün değerler üretmesine teşvik eder.
 9. İntihal.Net ‘e üye kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı olarak hiçbir sınırlama olmaksızın sistemi kullanabilir.
 10. Manipüle edilemeyen sonuç ekranı ve sonuç çıktısını karekod ile kolay doğrulama.

DENETLEDİĞİMİZ İNTİHAL TÜRLERİ

 1. ÇOĞALTMA Başka birisinin çalışmasını direk alma ve kendi çalışması olarak gösterme.
 2. KOPYALAMA Bir başka çalışmanın bir kısmını direk kopyalama ve kendi çalışmasına eklemek.
 3. KOPYALA AMA DEĞİŞTİR Başka bir kaynaktan kopyaladığı yazıyı küçük değişiklikler ile kendi yazısına ekleme .
 4. MOZAİK Birden fazla kaynaktan aldığı çalışmaları birleştirmek.
 5. KENDİNİ İNTİHAL Daha önce yaptığı bir çalışmasından kopyalamadır.

Erişim linki: http://www.intihal.net/

Kullanma Kılavuzu: Türkçe - İngilizce

Multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3938 dergiye moving wall olarak erişim sağlanabilmektedir. Moving Wall: Bir derginin JSTOR’da erişilebilen son sayısı ile yayınlanan en son sayısı arasındaki zaman aralığını temsil etmektedir.

EKUAL ile yapılan Anlaşma gereği 01/01/2018 tarihinden itibaren 3 yıl yürürlükte kalacaktır.

Erişim linki: http://www.jstor.org/

Kullanım Kılavuzu: http://cabim.ulakbim.gov.tr/wp-content/uploads/sites/4/2018/01/JSTOR_Quick_Start_Guide_Turkey.pdf

Legal Online Veri Tabanı “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır.

 1. Online kütüphaneden telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (470 +) ve 12 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (680 +) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir.
 2. Legalbank’tan içtihata (2.000.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.) mevzuata (43.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (34.500 +) , dilekçe ve belgelere (2.500 +) gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.

Erişim linki (Online Kütüphane): https://legal.com.tr/kitaplik

Erişim linki (Legalbank): https://legalbank.net/

Mendeley araştırmanızı organize etmenize, ayni alanda çalışan diğer araştırmacılarla işbirliği yapmanıza ve en son araştırmaları keşfetmenize yarayan ÜCRETSİZ bir referans yönetim aracı ve akademik sosyal ağdır.

 1. Otomatik olarak referanslarınızı istediğiniz stilde oluşturur,
 2. Online olan diğer araştırmacılarla işbirliği yapmanızı sağlar,
 3. Bilgisayarınızda yer alan okunacak ve okunmuş makalelerinizi organize eder,
 4. Okuduğunuz makaleleri temel alarak size ayni konuda okuyabileceğiniz başka makaleleri önerir,
 5. Yanınızda bilgisayarınız olmasa dahil, bilgisayarınıza indirdiğiniz makalelere online olarak erişim imkân sağlar,
 6. Akıllı telefonlarınız ve tabletlerinizle istediğiniz yerde makalelerinizi okuma imkân verir.

Erişim linki: https://www.mendeley.com/

Kullanım Kılavuzu: http://kutuphane.aku.edu.tr/wp-content/uploads/sites/34/2016/12/Mendeley-Kullan%C4%B1m-K%C4%B1lavuzu.pdf

Nature Journals All (44 Nature dergisi) + Academic Journals All (41 dergi) + PMJ All (48 dergi) + Nature Methods + Nature Protocols (2018-2019)

Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir. Erişim https://www.nature.com/ web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim https://www.nature.com/  web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Journals

Erişim linki: https://www.nature.com/

LWW Williams & Wilkins yayınevine ait tıp ve eczacılık konularında 278 dergi içeren bir veri tabanıdır.

Erişim linki: http://gateway.ovid.com/autologin.html

Sosyal bilimler, tıp, işletme, ekonomi, psikoloji, insan bilimleri, fen ve teknoloji ve disiplinler arası birçok konuda yurt dışında yapılmış 2 milyondan fazla teze tam metin ve bibliyografik erişim olanağı sağlamaktadır.

Erişim linki: http://search.proquest.com/pqdtglobal/index?accountid=15333

Piri, arama odaklı kurumsal olarak özelleşmiş bir keşif aracıdır. Piri, akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler için araştırılan konu hakkında birçok veri tabanını tarayarak sonuçları analiz eder ve listeler. Yapay zekâ destekli modern arama algoritmaları ile ilgili içerikleri bulmayı amaçlar. Kurumunuzun abone olduğu veri tabanları ile birlikte geniş açık erişim içeriği sayesinde kullanıcılarınız tüm ihtiyaçlarını karşılar ve kullanıcı dostu ekranları ile araştırmaya teşvik eder.

Piri Keşif Aracı sadece dijital veri tabanları ile değil kütüphane kataloğunuz ile de entegredir ve kütüphanenizdeki basılı yayınların da sonuçlarını gösterir.

Piri Keşif Aracı ile ilginizi çeken yayınları listenize ekleyip daha sonra tekrar görüntüleyebilir ve kendi çalışma alanınızı yaratabilirsiniz. Yararlandığınız yayınlara kolayca atıf verebilir, hızlıca paylaşabilirsiniz.

Piri Keşif Aracı, YÖK Ulusal Tez Merkezi* ile birlikte binlerce yabancı üniversite de yayınlanmış yüksek lisans ve doktora tezlerini kapsar. Sadece tez arayabileceğiniz bir ekran sayesinde arama kelimesi ile bağlantılı tezlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Piri, her geçen gün popülerliği artan video veri tabanlarını* kapsayan tek keşif aracıdır.

Piri Keşif Aracı;

 1. 100 milyondan fazla akademik eser (makale-bildiri-tez vb.),
 2. 28 milyon Açık erişim PDF & HTML tam metnini,
 3. Gelişmiş arama ile sorgu yapılandırmasını,
 4. Kişisel çalışma alanını,
 5. Üniversitenize ait basılı yayınlarını kapsar.

Erişim linki: https://kesifaraci.com/index.jsp?uid=aku.edu.tr

SAGE Premier + SAGE Deep Backfile(SAGE Journals Online): İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji, Tıp gibi birçok disiplinde; 1999'dan günümüze 485'ten fazla dergiye tam metin erişim imkânı sunmaktadır. SAGE Deep Backfile 1998 yılı son sayısına kadar erişim sağlar.

Erişim linki: http://online.sagepub.com/

Elsevier yayınevinin çıkarmış olduğu fen, mühendislik, tıp ve beşeri bilimler ile ilgili dergilere tam metin erişim olanağı sağlar.

Elsevier Freedom Elektronik Kitap Veri tabanı:

23 farklı alanda (kimya, mühendislik, matematik, finans, psikoloji, sağlık, sosyal bilimler vb.), 2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış,  3806 kitaptan oluşan, elektronik kitap veritabanıdır. Kitaplara erişim, ScienceDirect veri tabanı ara yüzünden sağlanmaktadır.

2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış olan 3806 kitaptan oluşan, elektronik kitap listesini incelemek için Tıklayınız.

Erişim linki: http://www.sciencedirect.com/

Araştırma literatürünün ve nitelikli web kaynaklarının en geniş özet ve atıf veri tabanıdır.

Erişim linki: http://www.scopus.com/

Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerinde yayınlanan makalelerde yazarların başka makalelere ve kitaplara yaptıkları atıfları ortaya koymak ve veritabanına kayıtlı bir derginin diğer dergiler arasındaki impact (etki) değerini belirlemeyi amaç edinmiş bir atıf dizinidir. Süreli olarak en az bir yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda da yazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur. 307 Sosyal bilimler dergisi ve 79.205 makale 1.601.525 Atıf 'ta arama yapar

Sobiad ile bilim insanları kendilerine yapılmış olan atıflara rahatlıkla ulaşacak, taranan dergilerin impact faktörü (etki değeri) belirlenecek, kendisine en çok atıf yapılan bilim adamları düzenli olarak kamuoyuna duyurulacak, en çok atıf alan dergilerin adları ilan edilecektir.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde Kapsam;

Süreli olarak en az bir yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda da yazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde İçerik;

 1. Kayıtlı dergilerin tam metin ve özetlerine ulaşmaktır. Ayrıca impact değeri belirlenen bir derginin diğer dergiye göre etki değerinin istatistiksel olarak ortaya koymaktır.
 2. Sosyal Bilimler Atıf Dizini ile güncel makaleler anında görüntülenebilmekte istenildiği taktirde makalelerin özetlerine ve tam metnine erişim sağlanabilmektedir.
 3. Taranan dergiler başlığında dergi linkleri aktif olacak böylelikle Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerine dergilere ulaşım daha hızlı ve kolay olacaktır.
 4. Sosyal Bilimler Atıf Dizini; hem bireysel üyelik hem de kurumsal üyelik kabul etmektedir. Böylelikle hem tek kullanıcılı hem de çok kullanıcılı bir kitleye hitap etmektedir.
 5. Sosyal Bilimler Atıf Dizini; Türkiye merkezli elektronik dergilerde bulunan hem Türkçe hem de diğer dillerde yapılmış yayınları kapsamaktadır.
 6. Sosyal Bilimler Atıf Dizini, sosyal bilimler alanında yapılmış ulusal tek atıf arama dizinidir.

Erişim linki: http://atif.sobiad.com/

Springer e-Kitap koleksiyonu Fen, Teknoloji, Tıp, Kimya, Fizik, Jeoloji, Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Astronomi, Mühendislik, Çevre Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Sosyal ve Beşeri Bilimler konularında Springer Verlag yayınevine ait 1350+ tam metin dergiye erişim ve 25.000’in üzerinde kitap ile kütüphane koleksiyonunda yer almaktadır. Kitap ve bölümlerine tam metin erişim imkânı sağlayan Springer e-Kitap koleksiyonu limitsiz kullanım, limitsiz indirme, limitsiz çıktı alma, kampüs dışı erişim ve mobil cihazlarda kullanım özellikleri içermektedir. Her kitap için ‘’bölüm indirme’’ ve bütün ‘’kitap indirme’’ seçenekleri bulunmaktadır..

Springer E-Books 2015-2017 Kitap Listesi için Tıklayınız.

Erişim linki: http://link.springer.com/

Tarım, sağlık bilimleri, davranış bilimleri, tıp, psikoloji, fen, sosyal bilimler alanında 983 Taylor & Francis dergisine tam metin erişimi sağlar.

Erişim linki: https://www.tandfonline.com/

Turcademy, multidisipliner bir e-kitap platformu olup Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Astana Yayınevi, Der Yayınları, Dora Yayınevi, Efil Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Literatür Yayıncılık, Müzik Eğitimi Yayınları, Nobel Tıp Kitabevleri, Palme Yayınevi, Pegem Akademi, Phoenix Yayınevi, Seçkin Yayıncılık, Siyasal Kitabevi, Yapı Kredi Yayınları ve Yeni İnsan Yayınevi’ne ait yaklaşık 10.000 e-kitaba erişim sunmaktadır.

Kurum ağından www.turcademy.com adresine bağlandığınız zaman sayfanın üstünde “Afyon Kocatepe Üniversitesi aboneliği ile bağlanıyorsunuz” bilgilendirme mesajını göreceksiniz. Kullanıcılarımızın kitap okuyabilmeleri ve indirebilmeleri için sağ üst köşede bulunan “Kayıt” butonuna tıklayarak kurumsal e-posta adresleri ile (@aku.edu.tr veya @usr.aku.edu.tr) bir profil oluşturması gerekmektedir. Akabinde kullanıcının, e-postasına iletilecek aktivasyon bağlantısını takip ederek hesabını aktif hale getirmesi gerekmektedir. Daha detaylı kullanım yönergesini https://www.youtube.com/watch?v=mRGzEDfpE70 adresinden inceleyebilirsiniz.

Erişim linki: www.turcademy.com

Turnitin; Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Turnitin yazılımı kullanıcı (ödevi/makalesi yüklenecek öğrenci) sayısı sınırlı olduğundan öncelikle yüksek lisans ve doktora tezlerinin kontrol edilmesi amacıyla kullanıma sunulmuştur. Bu servisi kullanmak isteyen tez danışmanlarının scakin@aku.edu.tr adresine ad/soyad, unvan ve bölüm bilgilerini içeren bir e-posta göndermeleri gereklidir. Sisteme "Instructor" olarak tanımlandıktan sonra Turnitin.com' dan alacakları e-posta ile verilen talimatlar uygulanarak ulaşılacak web ara yüzü ile ders (Class), ödev (Assignment) ve öğrenci (Student) tanımlayarak, öğrencilerin tez çalışmalarını sisteme yüklenebilecektir. Yazılım web tabanlı bir servis olup, sahip olunan "instructor" Turnitin kullanıcı hesapları ile yerleşke dışından da kullanılabilmektedir.

 

Turnitin kullanımıyla ilgili olarak:

Bu programla, “tez, ödev ve rapor türü” dokümanların benzerlik analizi yapılabilmektedir ve sadece gelen kullanım talebi üzerine kütüphane yönetimi tarafından unvana bakılmaksızın öğretmen (öğretim personeli) hesabı açılabilmektedir. İmzalanan protokol gereği öğrencilere (lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri) kesinlikle hesap açılamamaktadır. Öğretmen eğer isterse öğrencileri için sınıf oluşturup onların da tez/ödev/rapor yüklemelerini sağlayabilmektedir.

Turnitin kullanımı konusunda yaşanan en büyük sorun, kullanıcıların dokümanları sisteme atmadan önce yapması gereken “ayarlar” konusuna yaşanmaktadır. “Depo yok” ayarı (“standart ödev deposu yerine “depo yok” seçeneği seçilmeli) yapılmadığı takdirde aynı doküman sisteme tekrar yüklendiğinde kendisi ile eşleşerek benzerlik oranı %100 olacaktır.

Yapılan bu hata ile “standart yazılı ödev deposu” na eklenen tez, yaşanan sorunun çözüleceği düşüncesi daha sonra öğretmen tarafından silinse bile, Turnitin programının ödev deposundan silinmeyecek, yüksek benzerlik oranı sorunu devam edecektir. Böyle bir durumda dokümanı kesinlikle sistemden silmeyiniz ve «ödev» ekranından alacağınız «ödev numarası» ile birlikte bu sorunun giderilmesi için kütüphanemize başvurunuz.

 

İrtibat Bilgileri;

E-posta: kutuphane@aku.edu.tr

Telefon: 0272 218 11 72/ 11 65/ 11 80/ 11 78

 

Turnitin Kullanım Klavuzu için Tıklayınız.

 

Erişim linki: http://www.turnitin.com/

Veterinary Source hayvan sağlığının tüm yönlerine odaklanan tam metin bilimsel akademik ve popüler dergiler koleksiyonudur. Uluslararası kapsama sahip veri tabanı, veteriner hekimler, veteriner asistanları ve veterinerlik bilimi öğrencileri için önemli bir kaynaktır.

Hayvan Sağlığının Tüm Yönlerini Kapsar

Veterinary Source hayvanlarda hastalık ve yaralanmaların önlenmesi, kontrolü, teşhisi ve tedavisi ile ilgili araştırmalara erişim sağlar. Veri tabanı aşağıdakiler de dahil olmak üzere hayvan sağlığının her yönüyle ilgili konuları kapsar:

   • Hayvan patolojisi ve parazitolojisi
   • Veteriner tıbbi bakım ve uygulamaları
   • Anatomi ve psikoloji
   • Küçük ve büyük hayvan bakımı
   • Beslenme
   • Teşhis
   • Hayvanlarda üreme

 

Erişim linki: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=vft

 

VETİS – (Deneme) Uzaktan Erişim Sayfası için tıklayınız.

Kurumsal e-posta adresi almak için tıklayınız.

VETİS Nedir?

Üniversite ve araştırma merkezlerinde kullanılan ulusal veya uluslararası elektronik veri tabanlarına, kampüs dışından, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ulaşabilmelerini sağlayan bir araçtır. VETİS bu kaynaklara proxy, VPN veya herhangi bir ek ayar yapmadan ulaştırır, kullanıcılar detaylar ile uğraşmaz.

Kullanım Şekli

VETİS ile veri tabanlarına bağlanmak isteyen kullanıcılar Kütüphanemiz aracılığı ile veri tabanlarına uzaktan bağlanabilirler. Kullanıcılar, Kütüphanemizin ana sayfasında yer alan uzaktan erişim sekmesine tıklayarak ya da https://tarama.aku.edu.tr/vetisbt/ adresinden elektronik veri tabanlarımıza erişim sağlayabilirler.

* Kütüphane üyeliği bulunan kullanıcılar kütüphane kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme giriş yapabilirler. Yeni bir üyelik yapmalarına gerek yoktur.

* Kütüphane Otomasyon Sisteminde kaydı olmayan kullanıcılar ise ana sayfada bulunan “Sisteme Giriş Yap / Kayıt Ol ” butonuna tıklayarak, gerekli bilgileri doldurduktan sonra sisteme kaydolabilirler. Bu işlemden sonra kurumsal mail adresine gelecek aktivasyon linkini tıklayarak hesabı aktif hale getirip giriş işlemini yapabilirler.

* Kurumsal e-posta (akademik ve idari personel) adresine erişim için tıklayınız.

* Kurumsal e-posta (öğrenci) adresine erişim için tıklayınız.

Not: Öğrenciler için kurumsal eposta uzantısı @usr.aku.edu.tr olarak kullanılmaktadır.

Oturum açma işleminden sonra veri tabanlarını kullanabilirsiniz.

* Herhangi bir sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Tel. : (0272) 218 1180 / 1178 / 1165 / 1166

E-posta : kutuphane@aku.edu.tr

Erişim linki: https://tarama.aku.edu.tr/vetisbt/?dil=tr&p=1

Bilgisayar, çevre bilim, eğitim, fizik, hukuk, istatistik, işletme, kimya, matematik, materyal bilim, mühendislik, psikoloji, sosyal bilimler, tıp ve sağlık bilimleri konularındaki yayınlara tam metin erişim olanağı sağlar.

Erişim linki: http://onlinelibrary.wiley.com/

 1. Psychology (2014-2019)
 2. Social & Behavioral Sciences (2014-2019)
 3. Architecture & Planning (2018-2019)
 4. Art & Applied Arts (2018-2019)
 5. Business, Economics, Finance & Accounting (2018-2019)
 6. Chemistry (2018-2019)
 7. Computer Science & Information Technology (2018-2019)
 8. Earth, Space & Environmental Sciences (2018-2019)
 9. Humanities (2018-2019)
 10. Law & Criminology (2018-2019)
 11. Life Sciences (2018-2019)
 12. Mathematics & Statistics (2018-2019)
 13. Physical Sciences & Engineering (2018-2019)
 14. Veterinary Medicine (2018-2019) 

alanlarına ait 1700’ den fazla elektronik kitaba tam metin erişim olanağı sağlar.

Erişim linki: https://onlinelibrary.wiley.com/action/showPublications?PubType=book

World eBook Library akademik araştırmalara yardımcı elektronik kitap ve elektronik belgelerin sunulduğu dünyanın en büyük elektronik kütüphanelerinden biridir. 4.000.000’den fazla akademik belgeye tam metin erişim sağlar.

 1. PDF formatında sınırsız kullanım ve indirme imkanı
 2. Her dilde ve her konu başlığında binlerce kitap
 3. Eşsiz bir birincil kaynak ve nadir eser koleksiyonu
 4. Dünyanın en büyük elektronik kütüphanesi

İçeriğinde;

 1. 4.000.000 ‘den fazla doküman!
 2. 1000 yılı kapsayan bir koleksiyon
 3. 200+ dilde kitap ve doküman içerir
 4. 16 milyon Ansiklopedi makalesi
 5. 4,186,162 başlık
 6. 3.000.000+ ekitap (pdf)
 7. 510.252 çeşitli dokümanlar (pdf)
 8. 145.503 dergi (pdf)
 9. 11.158 gazete (pdf)
 10. 5791 sesli kitap (mp4)
 11. 5318 eğitim videosu
 12. 15,126 ciltlenmemiş nota

Erişim linki: https://database.worldlibrary.org/

Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler Sanat ve İnsani Bilimleri konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara linkler verir. YÖK akademik yükselme kriterlerinden biri olarak; WOS'daki SCI-Expanded (Science Citation Index -Expanded), SSCI (Social Science Citation Index), AHCI (Arts and Humanites Citation Index) tarafından taranan dergilerdeki makaleler, aldığı atıflar gibi kriterler değerlendirilmektedir.

 1. Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED) 1980 present
 2. Social Sciences Citation Index (SSCI) 1980 present
 3. Arts & Humanities Citation Index (A&HCI) –1975 present
 4. Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S) 1990 present
 5. Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH) 1990 present
 6. Bok Citation Index– Science o(BKCI-S) 2005 present
 7. Book Citation Index– Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) 2005 present
 8. Emerging Sources Citation Index (ESCI) 2015 present

WoS - Web of Science - Book Citation Index

Web of Science Core Collection kapsamındaki Book Citation Index; güçlü ve yeni keşif araçlarıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde kitaplara erişim olanağı sunan, bir kütüphanenin kitap koleksiyonu için gerekli en önemli indekstir. Kullanıcılar, bu platformada araştırmaları için gerekli en ilgili bilgileri (90,000’den fazla kitap ve her yıl eklenen 10,000 yeni başlık) sorunsuz bir şekilde arayıp bulabilirler.

 1. Kapsamlı atıf taraması
 2. Kitaplardan ve kitap bölümlerinden gelen karşılıklı bağlantılar
 3. Dergilerden, konferans bildirilerinden ve diğer kitaplardan gelen kesin atıf sayıları
 4. Kitap ve kitap bölümlerinden bibliyografik bilgiler
 5. Kayıtlı tam metin kitap ve kitap bölümlerine linkler
 6. Temel bibliyografik bilgilerin yanı sıra yazar atıfları
 7. 2005 yılından itibaren editoryal olarak seçilmiş 90.000’den fazla kitap,
 8. Her yıl 10.000 yeni kitap,
 9. Geniş kapsamlı referans arama,
 10. Kitap ve kitap bölümleri için atıf hesaplama,
 11. Kitap ve kitap bölümlerinden tam bibliyografya,
 12. Kitap ve kitap bölümlerinin tam metinlerine linkler.

Erişim linki: https://www.webofscience.com/wos/woscc/basic-search

Kullanım Kılavuzu: http://prezi.com/jod27xbptjvy/web-of-science/