Engelsiz kütüphane, engelli kullanıcılarımıza kütüphane ve bilgi teknolojilerinin sağladığı olanaklardan yararlanarak bilgiye erişim hizmeti vermektedir. Kütüphane çalışanları engelli kullanıcıların, kaynaklara erişimi konusunda yardımcı olmakta ve yönlendirmelerde bulunmaktadır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı engelsiz kütüphane olanakları;

  1. Görme engelli ve az gören kullanıcılarımızın eğitim sürecinde bilgi kaynaklarına erişimini desteklemek amacıyla talep edilen kaynaklar; Kütüphanemizin takibiyle gönüllü okuyucular tarafından 03.03.2004 gün ve 5101 sayılısı yasayla eklenen “Ek 11. madde” ve 5378 Engelliler Hakkında Kanunu’na istinaden seslendirilen ders kitapları ile güncel roman, hikâye vb. eserler “Görme Engelli Kullanıcılarımız” için Yordam otomasyon programımız aracılığıyla erişime açılmıştır. Sesli kitaplardan kaynaklardan yararlanabilmeniz için sistemimizde oturum açmanız gerekmektedir. Sayfamızda oturum açtıktan sonra listelenen sesli kitapları dinleyebilir indirebilirsiniz. Sesli kitap listesini incelemek için tıklayınız. (Sesli kitap hizmetinden sadece üyelik formunu “Engeli” olarak beyan eden kullanıcılarımız faydalanabilmektedir.)
  2. Birimimizde görme engelli kullanıcılarımızın kaynaklarını ve notlarını yazdırabilmeleri için Braille Alfabesi (Kabartma Yazı) yazabilen yazıcı bulunmaktadır. Ayrıca bilgisayar salonlarımızdaki bilgisayarlar, görme engelli kullanıcılarımızın erişimine uygun olacak şekilde konfigüre edilmiştir. (Ekran okuma desteği sağlanmaktadır.)
  3. Üniversitemiz ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) arasında yapılan protokol kapsamı dahilinde; görme engelli kullanıcılarımızın Kütüphanemiz kanalıyla edinebilecekleri Kullanıcı Adı/Şifre bilgilerini kullanarak, GETEM ‘de bulunan binlerce sesli kitaba erişmeleri mümkündür.
  4. Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık; Görme engelli kullanıcılarımız, T.C. Kimlik Numarası ve şifresiyle birlikte söz konusu kitapları, görme engelliler için özel olarak tasarlanmış web sayfası üzerinden gelişmiş arama seçeneklerini kullanarak, katalogda bulunan sesli kitaplara ulaşabilmektedirler.

Bunların dışında engellilerimize uygun Prof. Dr. Şehabettin YİĞİTBAŞI Kütüphanesi fiziksel olanakları;

  1. Kütüphanemiz fiziksel engelli kullanıcıların tekerlekli sandalye ile geçişini sağlamaktadır.
  2. Asansörler, engelli geçişine ve tekerlekli sandalye geçişine uygundur.
  3. Katlarda, engelli kullanımına uygun tuvaletler bulunmaktadır.
  4. Otomatik kitap ödünç-iade cihazı (Self-Check) fiziksel engellilerin ve tekerlekli sandalye ile kullanımı için uygundur.

*** Seslendirilmesini istediğiniz kaynaklar için engelsiz kütüphane sorumlularına müracaatta bulunabilirsiniz.

 

Üniversitemizde özel gereksinimi olan öğrencilerimizin eğitime ve kampüs yaşamına kazandırılması amacıyla farklı engel gruplarının ihtiyaçlarına yönelik farklı çalışmalar yürütülmektedir. (EngelsizAKÜ)

 

Engelsiz Kütüphane Sorumluları

Kullanıcı ve Teknik Hizmetler Şube Müdürü / FATMA ÇAKIR / 1162 / cakirf@aku.edu.tr

İdari Hizmetler Şube Müdürü / Şerif Ali TOKER / 1163 / seriftoker@aku.edu.tr

 

04 Ekim 2023, Çarşamba 292 kez görüntülendi