VERİTABANLARI

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur.

Bu doğrultuda yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

Akademisyenler ve öğrenciler sisteme üye ol kısmından sadece kurumsal e-posta adresleriyle üye olabileceklerdir. (E-posta uzantısı aku.edu.tr ve usr.aku.edu.tr olmalıdır.) Üye olduktan sonra e-posta adresinize bir doğrulama kodu gelecek ve onayladıktan sonra sisteme sorunsuz giriş yapabileceksiniz.

Üye bireysel giriş yaptığında AYEUM’da artık interaktif sınav modülü ile bilgilerini ölçecek ve adına düzenlenmiş katılım belgesini indirebilecektir. Ayrıca eğitmene soru sor kısmından eğitimcilere soru sorulabilecektir.

Veritabanına Git

British Medical Association tarafından 2007-2009 yılında yayınlanmış 27 derginin arşiv sayılarına tam metin erişim olanağı sağlar.

Veritabanına Git

Tarım, ormancılık, beslenme, veterinerlik, moleküler biyoloji, genetik, bioteknoloji, üreme, taksonomi, çevre vb. konuları içine alan tam metin bir veri tabanıdır.

CAB Abstract Kulanım Kılavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Satın alınan 1190 kitaba tam metin erişim sağlar.

Veritabanına Git

Bu kapsamlı koleksiyon, bir üniversitenin araştırma yaptığı tüm konularda onbinlerce dergiyi özetleri ile birlikte indekslemekle kalmaz, 20,100’den fazla tam metin dergiye erişim imkanı sunar. Ayrıca, daha birçok farklı tam metin doküman içerir. eKitaplar, konferans bildirileri, SWOT analizleri ve raporlar bu doküman türlerinden bazılarıdır. Özenle oluşturulan bu koleksiyondaki yayınlar; dünyanın en önemli yayıncılarından derlenmiş, alan indeksleri ve atıf indekslerine girebilmiş dergilerden oluşmaktadır.

İçeriğinde;
 • Özetleri ile birlikte indekslenen 17,900’e yakın dergi
 • Toplam tam metin dergi : 11,900’den fazla
 • Hakemli tam metin dergi : 8,700’e yakın
 • Web of Science ya da Scopus indekslerindeki aktif tam metin dergi: 5,300’den fazla
 • Tam metin dergilerin indekslendiği sosyal ve beşeri bilimler alan ve atıf indeksleri: ATLA Religion, ERIC, Historical Abstracts, MLA International Bibliography, PsycINFO, Social Sciences Citation Index (SSCI), Scopus
 • Tam metin dergilerin indekslendiği fen bilimleri ve mühendislik alan ve atıf indeksleri: AGRICOLA, Biological Abstracts, CAB Abstracts, Chemical Abstracts, E.I. Compendex, GeoRef, Inspec, Science Citation Index (SCI), Scopus
 • 80 farklı ülkenin yayıncılarından derlenen küresel içerik.
 • Örnek yayıncılar: American Association for the Advancement of Science, American Bar Association, Cambridge University Press, Duke University Press, Elsevier, Johns Hopkins University Press, Karger AG, MIT Press, Oxford University Press, Springer Nature, Taylor & Francis, Wiley, World Scientific Publishing ve daha fazlası
 • Aralarında AAAS’nin Science dergisinin de bulunduğu dünyanın en önemli dergilerinin tam metinleri
 • 1887’ye kadar uzanan arşiv

  bulunmaktadır.

  26 Veritabanınınun tümü için tek erişim adresi: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost

Veritabanına Git

Biochemistry, Genetics and Molecular Biology 1995 – 2006 Engineering pre-2007 Veterinary Science and Veterinary Medicine 1995 – 2006 koleksiyonlarındaki kitaplara tam metin erişim sağlar.

2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış olan 1135 kitaptan oluşan, elektronik kitap listesini incelemek için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Muhasebe,maliye ve yasalar, eğitim, sağlık yönetimi, insan kaynakları yönetimi,endüstri sektörleri ve inovasyon, bilgi yönetimi, uluslararası işletme, kütüphane yönetimi ve kütüphanecilik, yönetim bilimleri, ekonomi ve sosyal politika, kalite yönetimi, pazarlama, faaliyet yönetimi, emlak ve mülkiyet, strateji ve genel yönetim alanlarındaki tam metin kaynaklara erişim sağlar.

Veritabanına Git

Hakkında:

Grammarly; öğrenci ve akademisyenlerin dil bilgisi, noktalama işaretleri, cümle yapısı ve kelime kullanımı gibi İngilizce dilinde yazım yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olan bir öğrenme uygulamasıdır. Yaklaşık binden fazla kurum müfredatları çerçevesinde yazım kabiliyetlerini geliştirmek için Grammarly’i kullanmaktadır. 1 milyondan fazla öğrenci yazı yazma yeteneklerini geliştirmek ve intihal yapmamak için Grammarly’den yararlanmaktadır. Grammarly’i kullanan kurumlar arasında Penn State, California State, Central Michigan ve Phoenix Üniversiteleri bulunmaktadır.

Grammarly’nin eğitim kurumları kurumsal lisansı şunları içermektedir.
 • Çevrimiçi Editör
 • Orijinallik Testi
 • Microsoft Office Eklentisi
 • Tarayıcı Eklentileri (Chrome, Safari, Firefox, Edge)
 • Masaüstü Uygulamaları (MAC OS, Windows)
 • Yönetici Erişimi
 • 7/24 E-posta desteği
Grammarly’ ye kayıt olmak için:
 • Üyelik talepleri e-posta yolu ile “kutuphane@aku.edu.tr” adresi üzerinden bildirilecektir.
 • Üyelik talebi ile birlikte ad-soyad ve kurumsal e-posta bilgilerinin yazılması yeterlidir.
 • Üyelik talebinde bulunan kullanıcı, Grammarly yöneticisi tarafından sisteme eklenmesinin ardından aşağıda bulunan linkteki adımları takip ederek Grammarly Premium üyeliğini aktif hale getirebilir.
 • Aktivasyon işlem kılavuzu için tıklayınız.

IEE'nin 120 den fazla dergisi, 900 standart ve 400 yıllık konferansın bildirilerinden oluşan 1950 yıllarına kadar inen 1,2 milyon belgeye erişim sağlar. Ayrıca, 1963'den 1987'e kadar Proceedings of the IEEE içindeki 12 binden fazla belgeyi içerir.

IEEE Xplore Kullanım Kılavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne bağlı, bilim ve teknoloji alanlarında uzmanlaşmış önde gelen bir üniversite yayını olan MIT Press, Mimarlık, Sosyal teori, Ekonomi, Kognitif ve Sayısal bilimler gibi pek çok farklı alanda önde gelen bir yayımcıdır.IEEE, IEEE Xplore’a bilgisayar bilimleri ve mühendislik teknolojileri alanlarında yüksek kalitede E-kitap içeriği getirmek için MIT Press ile işbirliği yapmaktadır. Bilgisayar bilimleri, yapay zeka, bilgi teorisi, bilgisayar programcılığı, bilgi teknolojisi ve elektrik mühendisi gibi alanlarda 400’den fazla başlık, tek bir platformda Üniversitemiz araştırma kapasitesini genişletmektedir.

IEEE MIT e - Books Library Kullanım Kılavuzu için Tıklayınız.?

Veritabanına Git

IGI Global yayinevi'nin uygulamali teknoloji alaninda tüm bilim dallarını kapsayan 4500+ güncel e-kitabı (2000-2019), erişime açılmıştır.

Konular Yazılım, İş ve iş idaresi, Bilgisayar, Mühendislik, Eğitim, Çevre, Akilli Teknolojiler, E-Devlet, Bilgi Bilimi, Medya ve İletişim, Genetik, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Güvenlik, Etik, Hukuk, ve Sosyal Bilimler'dir.

Ayrıca IGI Global yayınevi'nin 185+ dergisi tam metin (full text) erişime açılmıştır. Dergiler Mühendislik, İşletme-Ekonomi, Sosyal Bilimler gibi dalları kapsamaktadır ve Web of Science, Scopus, Compendex gibi prestijli endekslerde dizinlenmiştir. 200 farklı konu alanında 24,000'den fazla makale taranabilmektedir 16.09.2020 'a kadar IGI Global dergilerinde kabul edilip yayınlanacak ilk 2 makale için makale basına $1500 olan açık erişim makale ücreti alınmayacaktır. Açık erişim olmayan makale basımı için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. http://www.igi-global.com/gateway adresinden tarayabilirsiniz.

IGI Global kitap listesine erişmek için tıklayınız.

Veritabanına Git

2 Akademik topluluk arasında önemli bir yer tutan İntihali engelleme konusuyla ilgili olarak kapsamlı akademik içeriğe sahip bir intihal kontrol programıdır.

Bu yıl yaşanan tecrübelerden de yola çıkarak, kurum hesaplarımızın ya da kullanıcılarımıza ait hesapların bloke edilmemesi için bir kez daha önemle belirtmek istiyorum. İmzalanan lisans anlaşması gereğince; iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir. Ayrıca, öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolü ile ticari olsun ya da olmasın, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin kontrolü sistem üzerinden yapılmamalıdır.

Programı kullanabilmek için scakin@aku.edu.tr e-posta adresine ....@aku.edu.tr uzantılı mail adresinizle isim, soyisim, bölüm ve unvan bilgilerinizi iletmeniz gerekmektedir.

Programın kullanım klavuzuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

• iThenticate Kullanım Klavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

"İdealonline”, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

İdealonline içerisinde Türk Dünyasının önde gelen dergileri de yer almaktadır. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Başkortsan, Kırım, Karaçay-Malkar gibi Türki Cumhuriyetler tarafından yayınlanan bu dergiler, ilk kez “İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı” aracılığı ile Türkiye’deki Üniversite kütüphanelerinin erişimine açılmıştır.

Üniversite kütüphaneleri tarafından aktif olarak kullanılan İdealonline, yayınların araştırmacılara ulaşması için etkili bir veritabanıdır. İçerisindeki gelişmiş arama motorları ile ilgili alana direk erişim sağlayan İdealonline EDS ve Summon gibi uluslararası arama motorlarında da taranmaktadır. Sistem içerisindeki “Kütüphanem”, “Duyuru Kaydı” ve “Bildirim Al” özellikleri ile yayın takibini en kolay hâle getirmekle birlikte, geniş filtreleme özelliğiyle de ilgili alana erişimi hızlandırmaktadır.

  İdealonline güncel içerik bilgileri:
 • 800+ Süreli Yayın
 • 13.000+ Arşiv Sayısı
 • 105.000+ Tam Metin Makale

  İdealonline veri tabanlarının amaçları:
 • Türkçe bilgi kaynaklarını e-ortama taşımak.
 • Türkçe bilgi kaynaklarına 7/24 erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriğe modern veri tabanı sistemi ve cihazlarla erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriği dünyanın kullanımına sunmak.
 • Daha fazla Türkçe kaynak yayınlanmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmaktır.

Veritabanına Git


Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır. intihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini  3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. İntihal.net farklı dosya formatlarını desteklemektedir.

İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.

İntihal.net veri tabanı erişimi tüm kullanıcılarımızın kullanımına açılmıştır.

Sisteme kurumsal eposta adresleri (…@aku.edu.tr / …@usr.aku.edu.tr) ile kayıt yaptıktan sonra kütüphane sorumlusunun onayı ile kullanıma başlayabilirsiniz.

Türkçe kullanım kılavuzu için tıklayınız.

İngilizce kullanım kılavuzu için tıklayınız.

Erişim linki için tıklayınız.

 

Hakkında

İntihal.net Akademik İntihal marka tesciline sahip özgün ve bağımsız bir benzerlik tespit yazılımıdır.

İntihal yapmak başkasının yayınını kurallara ve etiğe aykırı şekilde almak ve kullanmaktır. İntihal yapıldığında çalışmanın özgünlüğü bozulur. İntihal.Net birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. Türkiye’nin en büyük dijital bilimsel veri tabanında dokümanlarınızın özgünlüklerini test ediyoruz.

Tez ve akademik makalelerde intihal yasal bir suçtur. Kimse bu suçun danışmanı, editörü veya ev sahibi olmak istemez.

Bir yazıda, eserde veya tezde özgünlük bizim için çok önemlidir.

Kolay kullanımlı ara yüzü ile 3 adımda intihal tespiti yapabilirsiniz.

Bulut tabanlı uygulaması ile birkaç dakika içinde intihal testinizi sonuçlandırabilirsiniz.

İntihal.Net’in Türkiye’de yayın yapan dergilerin %90’ından fazlasını ve on binlerce basılı kitabın kapsadığını biliyor muydunuz?

İntihal Tespit yazılımları öğrencileri sadece denetlemez aynı zamanda özgün değerler üretmesine teşvik eder.

İntihal.Net ‘e üye kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı olarak hiçbir sınırlama olmaksızın sistemi kullanabilir.

Manipüle edilemeyen sonuç ekranı ve sonuç çıktısını karekod ile kolay doğrulama.

 

DENETLEDİĞİMİZ İNTİHAL TÜRLERİ

 1. ÇOĞALTMA Başka birisinin çalışmasını direk alma ve kendi çalışması olarak gösterme.
 2. KOPYALAMA Bir başka çalışmanın bir kısmını direk kopyalama ve kendi çalışmasına eklemek.
 3. KOPYALA AMA DEĞİŞTİR Başka bir kaynaktan kopyaladığı yazıyı küçük değişiklikler ile kendi yazısına ekleme .
 4. MOZAİK Birden fazla kaynaktan aldığı çalışmaları birleştirmek.
 5. KENDİNİ İNTİHAL Daha önce yaptığı bir çalışmasından kopyalamadır.

 

Veritabanına Git

Multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3938 dergiye moving wall olarak erişim sağlanabilmektedir. Moving Wall: Bir derginin JSTOR’da erişilebilen son sayısı ile yayınlanan en son sayısı arasındaki zaman aralığını temsil etmektedir.

Kullanım kılavuzu : http://cabim.ulakbim.gov.tr/wp-content/uploads/sites/4/2018/01/JSTOR_Quick_Start_Guide_Turkey.pdf

EKUAL ile yapılan Anlaşma gereği 01/01/2018 tarihinden itibaren 3 yıl yürürlükte kalacaktır.

Veritabanına Git

Legal Online Veri Tabanı “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır.

Online kütüphaneden telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (470 +) ve 12 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (680 +) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir.

Online Kütüphane erişim adresi: https://legal.com.tr/kitaplik

Legalbank’tan içtihata (2.000.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.) mevzuata (43.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (34.500 +) , dilekçe ve belgelere (2.500 +) gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.

Legalbank erişim adresi: https://legalbank.net

Mendeley arastirmanizi organize etmenize, ayni alanda calisan diger arastirmacilarla isbirligi yapmaniza ve en son arastirmalari kesfetmenize yarayan UCRETSIZ bir referans yonetim araci ve akademic sosyal agdir. 

• Otomatik olarak referanslarinizi istediginiz stilde olusturur,

• Online olan diger arastirmacilarla isbirligi yapmanizi saglar,

• Bilgisayarinizda yer alan okunacak ve okunmus makalelerinizi organize eder,

• Okudugunuz makaleleri temel alarak size ayni konuda okuyabileceginiz baska makaleleri onerir,

• Yaninizda bilgisayariniz olmasa dahil, bilgisayariniza indirdiginiz makalelere online olarak erisim imkani saglar,

• Akilli telefonlariniz ve tabletlerinizle istediginiz yerde makalelerinizi okuma imkani verir.

Hemen ucretsiz uye olun ve bilgisayariniza indirin.

Erişim ve Üyelik Adresi: https://www.mendeley.com/

Mendeley Kullanım Kılavuzunu indirmek İçin Tıklayın.

Veritabanına Git

Nature Journals All (44 Nature dergisi) + Academic Journals All (41 dergi) + PMJ All (48 dergi) + Nature Methods + Nature Protocols (2018-2019)

Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir. Erişim https://www.nature.com/ web sitesi üzerinden sağlanmaktadır. 

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Journals

Academic Journals

Veritabanına Git

LWW Williams & Wilkins yayınevine ait tıp ve eczacılık konularında 278 dergi içeren bir veri tabanıdır.

OVID-LWW Dergi Listesi için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Sosyal bilimler, tıp, işletme, ekonomi, psikoloji, insan bilimleri, fen ve teknoloji ve disiplinlerarası birçok konuda yurt dışında yapılmış 2 milyondan fazla teze tam metin ve bibliyografik erişim olanağı sağlamaktadır.

Veritabanına Git

SAGE Premier + SAGE Deep Backfile(SAGE Journals Online): İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji, Tıp gibi birçok disiplinde; 1999'dan günümüze 485'ten fazla dergiye tam metin erişim imkânı sunmaktadır. SAGE Deep Backfile 1998 yılı son sayısına kadar erişim sağlar.

Veritabanına Git

Elsevier yayınevinin çıkarmış olduğu fen, mühendislik, tıp ve beşeri bilimler ile ilgili dergilere tam metin erişim olanağı sağlar. 

Elsevier Freedom Elektronik Kitap Veritabanı:

23 farklı alanda (kimya, mühendislik, matematik, finans, psikoloji, sağlık, sosyal bilimler vb.), 2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış,  3806 kitaptan oluşan, elektronik kitap veritabanıdır. Kitaplara erişim, ScienceDirect veritabanı arayüzünden sağlanmaktadır.

2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış olan 3806 kitaptan oluşan, elektronik kitap listesini incelemek için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Araştırma literatürünün ve nitelikli web kaynaklarının en geniş özet ve atıf veri tabanıdır.

Veritabanına Git

Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerinde yayınlanan makalelerde yazarların başka makalelere ve kitaplara yaptıkları atıfları ortaya koymak ve veritabanına kayıtlı bir derginin diğer dergiler arasındaki impact (etki) değerini belirlemeyi amaç edinmiş bir atıf dizinidir. Süreli olarak en az bir yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda da yazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur. 307 Sosyal bilimler dergisi ve 79.205 makale 1.601.525 Atıf 'ta arama yapar

Sobiad ile bilim insanları kendilerine yapılmış olan atıflara rahatlıkla ulaşacak, taranan dergilerin impact faktörü (etki değeri) belirlenecek, kendisine en çok atıf yapılan bilim adamları düzenli olarak kamuoyuna duyurulacak, en çok atıf alan dergilerin adları ilan edilecektir. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde Kapsam;

Süreli olarak en az bir yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda da yazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde İçerik; 

Kayıtlı dergilerin tam metin ve özetlerine ulaşmaktır. Ayrıca impact değeri belirlenen bir derginin diğer dergiye göre etki değerinin istatistiksel olarak ortaya koymaktır. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini ile güncel makaleler anında görüntülenebilmekte istenildiği taktirde makalelerin özetlerine ve tam metnine erişim sağlanabilmektedir. 

Taranan dergiler başlığında dergi linkleri aktif olacak böylelikle Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerine dergilere ulaşım daha hızlı ve kolay olacaktır. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini; hem bireysel üyelik hem de kurumsal üyelik kabul etmektedir. Böylelikle hem tek kullanıcılı hem de çok kullanıcılı bir kitleye hitap etmektedir.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini; Türkiye merkezli elektronik dergilerde bulunan hem Türkçe hem de diğer dillerde yapılmış yayınları kapsamaktadır.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini, sosyal bilimler alanında yapılmış ulusal tek atıf arama dizinidir.

Veritabanına Git

Springer e-Kitap koleksiyonu Fen, Teknoloji, Tıp, Kimya, Fizik, Jeoloji, Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Astronomi, Mühendislik, Çevre Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Sosyal ve Beşeri Bilimler konularında Springer Verlag yayınevine ait 1350+ tam metin dergiye erişim ve 25.000’in üzerinde kitap ile kütüphane koleksiyonunda yer almaktadır. Kitap ve bölümlerine tam metin erişim imkânı sağlayan Springer e-Kitap koleksiyonu limitsiz kullanım, limitsiz indirme, limitsiz çıktı alma, kampüs dışı erişim ve mobil cihazlarda kullanım özellikleri içermektedir. Her kitap için ‘’bölüm indirme’’ ve bütün ‘’kitap indirme’’ seçenekleri bulunmaktadır..

Springer E-Books 2015-2017 Kitap Listesi için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Tarım, sağlık bilimleri, davranış bilimleri, tıp, psikoloji, fen, sosyal bilimler alanında 983 Taylor & Francis dergisine tam metin erişimi sağlar.

Veritabanına Git

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Turnitin yazılımı kullanıcı (ödevi/makalesi yüklenecek öğrenci) sayısı sınırlı olduğundan öncelikle yüksek lisans ve doktora tezlerinin kontrol edilmesi amacıyla kullanıma sunulmuştur. Bu servisi kullanmak isteyen tez danışmanlarının scakin@aku.edu.tr  adresine ad/soyad, unvan ve bölüm bilgilerini içeren bir e-posta göndermeleri gereklidir.  Sisteme "Instructor" olarak tanımlandıktan sonra Turnitin.com' dan alacakları e-posta ile verilen talimatlar uygulanarak ulaşılacak web arayüzü ile ders (Class), ödev (Assignment) ve öğrenci (Student) tanımlayarak, öğrencilerin tez çalışmalarını sisteme yüklenebilecektir. 

Yazılım web tabanlı bir servis olup, sahip olunan  "instructor"  Turnitin kullanıcı hesapları ile yerleşke dışından da kullanılabilmektedir. Erişim adresi: www.turnitin.com

NOT ÖNEMLİDİR !!! : Kullanıcının, analiz yapmak üzere sunduğu, kendi dokümanını, Turnitin içerik havuzunda yer almasını engellemesi mümkündür. Default olarak dokümanlar içerik havuza gider (maalesef default değiştirilemiyor). Ayarlardan, havuzda yer almasını istemediğiniz dokümanlarınızı, “depo yok” seçeneğini işaretleyerek, içerik havuzunda yer almamalarını sağlayabilirsiniz. Turnitin kullanımında, yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kullanıcının kendi hesabından ilgili çalışmayı silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Doküman kullanıcı tarafından hesaptan silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları, kurumun Turnitin yöneticisine bildirmeden hesaplarından silmemeleri gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin ID tespitlerinin TechKnowledge ya da TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yapılması maalesef mümkün olamayacaktır. Kullanıcılar ısrarla yanlış kullanım yapıyorlarsa hesaplarını deaktive ederek kullanım ile ilgili kılavuzları incelemelerini sağlayıp ardından hesapları aktive edilecektir. Sildirme işlemi için kullanıcının yüklediği dokümanın yanında yazan ID’nin (ödev numarası) yönetici tarafından Turnitin’e iletilerek sildirilmesi gerekmektedir.

NOT: Kütüphane teknik personel sadece akademisyen kayıt ve bilgi verme hizmeti sunmaktadır. Kütüphane teknik personeli tarafından öğretmen olarak eklendikten sonra kurumsal e-postanıza gelen bağlantıdan şifrenizi oluşturmanız gerekmektedir. Kütüphane gerek şifre oluşturmadan gerek rapor almadan sorumlu değildir. Tez raporu çıktısı almak tez danışmanı sorumlululuğundadır.

Kullanımla ilgili bilgiye aşağıdaki adresten ulaşılabilir.

 • Ödev eklerken dikkat edilmesi gereken hususlar için Tıklayınız.

 • Turnitin Kullanım Klavuzu için Tıklayınız.

 • Turnitin Akademik Personel Hızlı Başlama Klavuzu için Tıklayınız.

 • Turnitin Öğrenci Türkçe Kullanma Klavuzu için Tıklayınız.

 • Turnitin Öğrenci İngilizce Kullanma Klavuzu için Tıklayınız.

  Veritabanına Git

 • VETİS – (Deneme) Uzaktan Erişim Sayfası için tıklayınız.

  Kurumsal e-posta adresi almak için tıklayınız.

  VETİS Nedir?

  Üniversite ve araştırma merkezlerinde kullanılan ulusal veya uluslararası elektronik veri tabanlarına, kampüs dışından, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ulaşabilmelerini sağlayan bir araçtır. VETİS bu kaynaklara proxy, VPN veya herhangi bir ek ayar yapmadan ulaştırır, kullanıcılar detaylar ile uğraşmaz.

  Kullanım Şekli

  VETİS ile veri tabanlarına bağlanmak isteyen kullanıcılar Kütüphanemiz aracılığı ile veri tabanlarına uzaktan bağlanabilirler. Kullanıcılar, Kütüphanemizin ana sayfasında yer alan uzaktan erişim sekmesine tıklayarak ya da https://tarama.aku.edu.tr/vetisbt/ adresinden elektronik veri tabanlarımıza erişim sağlayabilirler.

  * Kütüphane üyeliği bulunan kullanıcılar kütüphane kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme giriş yapabilirler. Yeni bir üyelik yapmalarına gerek yoktur.

  * Kütüphane Otomasyon Sisteminde kaydı olmayan kullanıcılar ise ana sayfada bulunan “Sisteme Giriş Yap / Kayıt Ol ” butonuna tıklayarak, gerekli bilgileri doldurduktan sonra sisteme kaydolabilirler. Bu işlemden sonra kurumsal mail adresine gelecek aktivasyon linkini tıklayarak hesabı aktif hale getirip giriş işlemini yapabilirler.

  * Kurumsal e-posta (akademik ve idari personel) adresine erişim için tıklayınız.

  * Kurumsal e-posta (öğrenci) adresine erişim için tıklayınız.

  Not: Öğrenciler için kurumsal eposta uzantısı @usr.aku.edu.tr olarak kullanılmaktadır.

  Oturum açma işleminden sonra veri tabanlarını kullanabilirsiniz.

  * Herhangi bir sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçiniz.

  Tel. : (0272) 218 1180 / 1178 / 1165 / 1166

  E-posta : kutuphane@aku.edu.tr

  Veritabanına Git

  Bilgisayar, çevre bilim, eğitim, fizik, hukuk, istatistik, işletme, kimya, matematik, materyal bilim, mühendislik, psikoloji, sosyal bilimler, tıp ve sağlık bilimleri konularındaki yayınlara tam metin erişim olanağı sağlar.

  Veritabanına Git

  • Psychology (2014-2019)

  • Social & Behavioral Sciences (2014-2019)

  • Architecture & Planning (2018-2019)

  • Art & Applied Arts (2018-2019)

  • Business, Economics, Finance & Accounting (2018-2019)

  • Chemistry (2018-2019)

  • Computer Science & Information Technology (2018-2019)

  • Earth, Space & Environmental Sciences (2018-2019)

  • Humanities (2018-2019)

  • Law & Criminology (2018-2019)

  • Life Sciences (2018-2019)

  • Mathematics & Statistics (2018-2019)

  • Physical Sciences & Engineering (2018-2019)

  • Veterinary Medicine (2018-2019) alanlarına ait 1700’ den fazla elektronik kitaba tam metin erişim olanağı sağlar.

  Veritabanına Git

  World eBook Library akademik araştırmalara yardımcı elektronik kitap ve elektronik belgelerin sunulduğu dünyanın en büyük elektronik kütüphanelerinden biridir. 4.000.000’den fazla akademik belgeye tam metin erişim sağlar.

  • PDF formatında sınırsız kullanım ve indirme imkanı
  • Her dilde ve her konu başlığında binlerce kitap
  • Eşsiz bir birincil kaynak ve nadir eser koleksiyonu
  • Dünyanın en büyük elektronik kütüphanesi
  İçeriğinde;
 • 4.000.000 ‘den fazla doküman!
 • 1000 yılı kapsayan bir koleksiyon
 • 200+ dilde kitap ve doküman içerir
 • 16 milyon Ansiklopedi makalesi
 • 4,186,162 başlık
  • 3.000.000+ ekitap (pdf)
  • 510.252 çeşitli dokümanlar (pdf)
  • 145.503 dergi (pdf)
  • 11.158 gazete (pdf)
  • 5791 sesli kitap (mp4)
  • 5318 eğitim videosu
  • 15,126 ciltlenmemiş nota
  Erişim Adresi: https://database.worldlibrary.org/

  Veritabanına Git

  Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler Sanat ve İnsani Bilimleri konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara linkler verir. YÖK akademik yükselme kriterlerinden biri olarak; WOS'daki SCI-Expanded (Science Citation Index -Expanded), SSCI (Social Science Citation Index), AHCI (Arts and Humanites Citation Index) tarafından taranan dergilerdeki makaleler, aldığı atıflar gibi kriterler değerlendirilmektedir.

  • Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED) 1980 present
  • Social Sciences Citation Index (SSCI) 1980 present
  • Arts & Humanities Citation Index (A&HCI) –1975 present
  • Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S) 1990 present
  • Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH) 1990 present
  • Bok Citation Index– Science o(BKCI-S) 2005 present
  • Book Citation Index– Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) 2005 present
  • Emerging Sources Citation Index (ESCI) 2015 present


  WoS - Web of Science – Book Citation Index

  Web of Science Core Collection kapsamındaki Book Citation Index; güçlü ve yeni keşif araçlarıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde kitaplara erişim olanağı sunan, bir kütüphanenin kitap koleksiyonu için gerekli en önemli indekstir. Kullanıcılar, bu platformada araştırmaları için gerekli en ilgili bilgileri (90,000’den fazla kitap ve her yıl eklenen 10,000 yeni başlık) sorunsuz bir şekilde arayıp bulabilirler.

  • Kapsamlı atıf taraması

  • Kitaplardan ve kitap bölümlerinden gelen karşılıklı bağlantılar

  • Dergilerden, konferans bildirilerinden ve diğer kitaplardan gelen kesin atıf sayıları

  • Kitap ve kitap bölümlerinden bibliyografik bilgiler

  • Kayıtlı tam metin kitap ve kitap bölümlerine linkler

  • Temel bibliyografik bilgilerin yanı sıra yazar atıfları

  • 2005 yılından itibaren editoryal olarak seçilmiş 90.000’den fazla kitap,

  • Her yıl 10.000 yeni kitap,

  • Geniş kapsamlı referans arama,

  • Kitap ve kitap bölümleri için atıf hesaplama,

  • Kitap ve kitap bölümlerinden tam bibliyografya,

  • Kitap ve kitap bölümlerinin tam metinlerine linkler.


  Erişim Adresi: Link

  WoS - Web of Science Kullanım Kılavuzu için Tıklayınız.

  Veritabanına Git