VERİTABANLARI

American Chemical Society yayınlarına ait 1879 yılından günümüze kadar olan kimya alanındaki 120 yıllık dergi arşivine tam metin erişim imkanı sağlar.

Veritabanına Git

British Medical Association tarafından 2007-2009 yılında yayınlanmış 27 derginin arşiv sayılarına tam metin erişim olanağı sağlar.

Veritabanına Git

Tarım, ormancılık, beslenme, veterinerlik, moleküler biyoloji, genetik, bioteknoloji, üreme, taksonomi, çevre vb. konuları içine alan tam metin bir veri tabanıdır.

CAB Abstract Kulanım Kılavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

VetMed Resource Veterinerler için en kapsamlı bilgi kaynağıdır. CAB Abstract’tan seçilmiş 1.4 milyon kayıt içerir. 1973’ten gümümüzü 1.4 milyonun üzerinde kayıt içerir ve haftalık olarak güncellenir. Konferans bildirilerini, dergi makalelerinive bültenleri de içeren 37.000 doküman tam metin olarak erişilebilmektedir. Güncel Haberler, en güncel konularda yeni makaleler ve Etkinlik takvimi Animal Health and Production Compendium 2000 üzerinde fotoğraf, ilaç veri tabanı, sözlük, gıda güvenlik modülü, parazit teşhis noktaları... 3000 süreli yayının yanında kitap, rapor ve konferanslar 90’ın üzerinde CAB Review uzmanları tarafından gözden geçirilmiş hakemli makaleler. Animal Health and Production Compendium- an encyclopedic resource on health and production of food animals’dan Hastalıklar, Domuz Patojenleri, Kümes Hayvanları, Ruminantlar hakkında 700’den fazla datasheet içerir. 

CABI VetMed Resource Kulanım Kılavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Satın alınan 1190 kitaba tam metin erişim sağlar.

Veritabanına Git

Kullanıcı sınırı ve limiti bulunmayan; hem sayısal hem de içerik bakımından, dünyadaki en geniş kapsamlı multi disipliner tam metin elektronik kitap veri tabanıdır. Bu eşsiz e-kitap veri tabanında bulunan kaynak zenginliği, öğrencilerin ve araştırmacıların ihtiyaçlarıyla ilgili bilgilere en kolay ve hızlı bir şekilde erişmelerini sağlar.

İçeriğinde;

• 160.000’den fazla, değeri 24 milyon dolara yakın olan akademik e-kitap

• Harvard University Press, Cambridge University Press, MITPress, University of California Press gibi en 157 önemli üniversite tarafından yayımlanan 64.000’den fazla e-kitap

• CHOICE Dergisi’nin Seçkin Akademik Başlıklar Listesi’nde yer alan 1.300’den fazla e-kitap

Erişim linki: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e000xww

E-kitap listesi: https://www.ebscohost.com/assets-ebooks/title-lists/eBook_Academic_Collection_WW_All.xlsx

Detaylı bilgi: https://www.ebscohost.com/ebooks/academic/subscriptions/academic-ebook-subscriptions

Veritabanına Git

Çeşitli akademik disiplinlerdeki 9675 dergi, gazete, e-kitap ve diğer başvuru kaynaklarını kapsayan 20 veri tabanını içerir. İçerdiği veri tabanları: Academic Search Complete, Book Index with Reviews, Business Source Complete, ERIC, Computers Applied Science Complete, Dynamed, Environment Complete, Health Source: Nursing / Academic Edition, History Reference Center, Humanities International Complete, Legal Collection, Library, Information Science; Technology Abstracts with Full Text, MasterFILE Premier, MEDLINE, Newspaper Source, Professional Development Collection, Psychology; Behavioral Sciences Collection, Regional Business News, Religion and Philosophy, Serials Directory, ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları.

Veritabanına Git

Biochemistry, Genetics and Molecular Biology 1995 – 2006 Engineering pre-2007 Veterinary Science and Veterinary Medicine 1995 – 2006 koleksiyonlarındaki kitaplara tam metin erişim sağlar.

2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış olan 1135 kitaptan oluşan, elektronik kitap listesini incelemek için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Muhasebe,maliye ve yasalar, eğitim, sağlık yönetimi, insan kaynakları yönetimi,endüstri sektörleri ve inovasyon, bilgi yönetimi, uluslararası işletme, kütüphane yönetimi ve kütüphanecilik, yönetim bilimleri, ekonomi ve sosyal politika, kalite yönetimi, pazarlama, faaliyet yönetimi, emlak ve mülkiyet, strateji ve genel yönetim alanlarındaki tam metin kaynaklara erişim sağlar.

Veritabanına Git

Hein’in birincil araştırma kaynağı olan HeinOnline, hukuk, hukuk tarihi ve ilişkili alanlarda 100 milyondan fazla sayfayı online, tümüyle aranabilir ve görsel tabanlı formatta sunar. HeinOnline, içerdiği 2,000’den fazla süreli yayını en geniş kapsamları ile sağlayarak hukuk tarihi alanındaki kaynak boşluğunu doldurur. HeinOnline, büyük bir hukuk dergisi koleksiyonuna ek olarak, Congressional Record Bound ciltlerinin tamamını,  U.S. Reports’un 1754’e kadar uzanan içeriğinin tamamını, 1700’lerin başlarına kadar uzanan ünlü davaları, 16. Yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki hukuk klasiklerini, the United Nations and League of Nations Treaty Series’i, kapsamı 1936’ya kadar uzanacak şekilde the Federal Register’ı, 1938’den itibaren CFR’yi ve çok daha fazlasını erişilebilir hale getirir.

HeinOnline, basılı dökümanlardaki sayfaları orijinal görünümünde PDF formatında sunar. Bu da şu anlama gelmektedir: tüm tablolar, grafikler, resimler, el ile yazılmış notlar, fotoğraflar ve dipnotlar ait oldukları yerde yani orijinal nasılı dökümandaki yerlerinde durmaktadırlar. Görsel tabanlı PDF içeriği dışında HeinOnline’ı eşsiz yapan bir başka özellik de tarihi değeri ve başlıklara ilk yayınlanma tarihinden itibaren eriştirebilmesidir.

175’in üzerindeki ülkenin 3,200’den farklı konumunda kullanılan HeinOnline, dünyanın en büyük görsel tabanlı hukuk araştırma koleksiyonudur ve hukuk tarihine dair 900 yıllık içerik barındırır. HeinOnline, hukuk alanındaki süreli yayınlar için dünyanın en büyük distribütörü olan ve 90’a yıla yakın bir süredir kütüphane dünyasına hizmet eden William S. Hein & Co. Inc. kuruluşunun bir ürünüdür.

Veritabanına Git

Hiperkitap tam metin e-kitap veritabanında; bilgisayar, çevre bilimleri, edebiyat, eğitim, ekonomi ve finans, işletme ve yönetim, müzik, politika ve uluslararası ilişkiler, astronomi ve uzay, kimya, fizik, matematik ve istatistik, enerji, hukuk, psikoloji, güzel sanatlar, kütüphanecilik, medya ve iletişim, kültürel çalışmalar, mühendislik, sosyoloji, tarih, tarım, tıp, spor, seyahat ve turizm gibi konularda 10000 Türkçe e-kitaba erişim sağlamaktadır.

Hiperkitap Ebsco Basit Kullanım Bilgisi

Hiperkitap & Ebsco Offline Kitap İndirme İşlemi

Veritabanına Git

IEE'nin 120 den fazla dergisi, 900 standart ve 400 yıllık konferansın bildirilerinden oluşan 1950 yıllarına kadar inen 1,2 milyon belgeye erişim sağlar. Ayrıca, 1963'den 1987'e kadar Proceedings of the IEEE içindeki 12 binden fazla belgeyi içerir.

IEEE Xplore Kullanım Kılavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne bağlı, bilim ve teknoloji alanlarında uzmanlaşmış önde gelen bir üniversite yayını olan MIT Press, Mimarlık, Sosyal teori, Ekonomi, Kognitif ve Sayısal bilimler gibi pek çok farklı alanda önde gelen bir yayımcıdır.IEEE, IEEE Xplore’a bilgisayar bilimleri ve mühendislik teknolojileri alanlarında yüksek kalitede E-kitap içeriği getirmek için MIT Press ile işbirliği yapmaktadır. Bilgisayar bilimleri, yapay zeka, bilgi teorisi, bilgisayar programcılığı, bilgi teknolojisi ve elektrik mühendisi gibi alanlarda 400’den fazla başlık, tek bir platformda Üniversitemiz araştırma kapasitesini genişletmektedir.

IEEE MIT e - Books Library Kullanım Kılavuzu için Tıklayınız.?

Veritabanına Git

IGI Global yayinevi'nin uygulamali teknoloji alaninda tüm bilim dallarını kapsayan 4500+ güncel e-kitabı (2000-2019), erişime açılmıştır.

Konular Yazılım, İş ve iş idaresi, Bilgisayar, Mühendislik, Eğitim, Çevre, Akilli Teknolojiler, E-Devlet, Bilgi Bilimi, Medya ve İletişim, Genetik, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Güvenlik, Etik, Hukuk, ve Sosyal Bilimler'dir.

Ayrıca IGI Global yayınevi'nin 185+ dergisi tam metin (full text) erişime açılmıştır. Dergiler Mühendislik, İşletme-Ekonomi, Sosyal Bilimler gibi dalları kapsamaktadır ve Web of Science, Scopus, Compendex gibi prestijli endekslerde dizinlenmiştir. 200 farklı konu alanında 24,000'den fazla makale taranabilmektedir 16.09.2020 'a kadar IGI Global dergilerinde kabul edilip yayınlanacak ilk 2 makale için makale basına $1500 olan açık erişim makale ücreti alınmayacaktır. Açık erişim olmayan makale basımı için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. http://www.igi-global.com/gateway adresinden tarayabilirsiniz.

IGI Global kitap listesine erişmek için tıklayınız.

Veritabanına Git

2Akademik topluluk arasında önemli bir yer tutan İntihali engelleme konusuyla ilgili olarak kapsamlı akademik içeriğe sahip bir intihal kontrol programıdır.

TÜBİTAK EKUAL kapsamında 2011 yılından bu yana aboneliği devam eden iThenticate veri tabanıyla ilgili müzakere sonuçlandırılarak 01 Ocak 2017-31 Aralık 2019 dönemi için lisans anlaşması imzalanmıştır.

Bu yıl yaşanan tecrübelerden de yola çıkarak, kurum hesaplarımızın ya da kullanıcılarımıza ait hesapların bloke edilmemesi için bir kez daha önemle belirtmek istiyorum. İmzalanan lisans anlaşması gereğince; iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir. Ayrıca, öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolü ile ticari olsun ya da olmasın, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin kontrolü sistem üzerinden yapılmamalıdır.

Programı kullanabilmek için scakin@aku.edu.tr e-posta adresine ....@aku.edu.tr uzantılı mail adresinizle isim, soyisim, bölüm ve unvan bilgilerinizi iletmeniz gerekmektedir.

Programın kullanımıyla ilgili videolara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.ithenticate.com/resources/customer-training/

Veritabanına Git

"İdealonline”, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

İdealonline içerisinde Türk Dünyasının önde gelen dergileri de yer almaktadır. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Başkortsan, Kırım, Karaçay-Malkar gibi Türki Cumhuriyetler tarafından yayınlanan bu dergiler, ilk kez “İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı” aracılığı ile Türkiye’deki Üniversite kütüphanelerinin erişimine açılmıştır.

Üniversite kütüphaneleri tarafından aktif olarak kullanılan İdealonline, yayınların araştırmacılara ulaşması için etkili bir veritabanıdır. İçerisindeki gelişmiş arama motorları ile ilgili alana direk erişim sağlayan İdealonline EDS ve Summon gibi uluslararası arama motorlarında da taranmaktadır. Sistem içerisindeki “Kütüphanem”, “Duyuru Kaydı” ve “Bildirim Al” özellikleri ile yayın takibini en kolay hâle getirmekle birlikte, geniş filtreleme özelliğiyle de ilgili alana erişimi hızlandırmaktadır.

  İdealonline güncel içerik bilgileri:
 • 800+ Süreli Yayın
 • 13.000+ Arşiv Sayısı
 • 105.000+ Tam Metin Makale

  İdealonline veri tabanlarının amaçları:
 • Türkçe bilgi kaynaklarını e-ortama taşımak.
 • Türkçe bilgi kaynaklarına 7/24 erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriğe modern veri tabanı sistemi ve cihazlarla erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriği dünyanın kullanımına sunmak.
 • Daha fazla Türkçe kaynak yayınlanmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmaktır.

Veritabanına Git

Aylık olarak yayınlanan, iktisat, isletme ve finans alanlarında makaleler sunan uluslararası, hakemli akademik dergi olan İktisat İşletme ve Finas dergisi 1987 yılından 2015 yılıtüm sayılara tam metin erişim sağlar. İktisat İşletme ve Finans Dergisi; Social Sciences Citation Index'te (SSCI), AEA (Amerikan Ekonomi Kurumu) tarafından yayınlanan JEL ve EconLit'de, CABELL Publishing'e ait "Economics and Finance Directory"de, T.C. Merkez Bankası veritabanında indekslenmektedir.

Veritabanına Git

Multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3938 dergiye moving wall olarak erişim sağlanabilmektedir. Moving Wall: Bir derginin JSTOR’da erişilebilen son sayısı ile yayınlanan en son sayısı arasındaki zaman aralığını temsil etmektedir.

Kullanım kılavuzu : http://cabim.ulakbim.gov.tr/wp-content/uploads/sites/4/2018/01/JSTOR_Quick_Start_Guide_Turkey.pdf

EKUAL ile yapılan Anlaşma gereği 01/01/2018 tarihinden itibaren 3 yıl yürürlükte kalacaktır.

Veritabanına Git

İçtihat Bilgi Bankası: Tüm T.C. Kanunları, T.C. K.H.K.ler, T.C. Tüzükleri, B.K.K. Yönetmelikleri, 750.000 (Yedi yüz elli bin) adedi aşkın Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Uyuşmazlık, Sayıştay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararı ve Binlerce dilekçe örneği, resmi gazete fihristi, döviz kurları, iç borçlanma senetlerine erişim sağlar.

Mevzuat Bilgi Bankası : Tüm T.C. Kanunları, T.C. K.H.K.ler, T.C. Tüzükleri, T.C. Yönetmelikleri, Uluslararası Anlaşmalar, Bakanlar Kurulu Kararları, Tebliğler, Genelgeler, Sirkülerler, Özelgeler, binlerce dilekçe örneği, resmi gazete fihristi, döviz kurları, iç borçlanma senetlerine erişim sağlar.

Hukuk Eserleri Bilgi Bankası: Çeşitli Konularda, Türkiye’nin önde gelen hukukçuları tarafından yazılmış Kitaplar, Doktora Tezleri, Yüksek Lisans Tezleri, Makaleler, Tercüme Eserler, Hukuki Mütalaalar, Bilirkişi Raporları, Yüksek Yargı Kararları İncelemelerine erişim sağlar.

Veritabanına Git

Kluwer Law International Journal Library veritabanı, hukuk ve ilgili alanlarda yayınlanmış 21 akademik dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.

Veritabanına Git

Mendeley arastirmanizi organize etmenize, ayni alanda calisan diger arastirmacilarla isbirligi yapmaniza ve en son arastirmalari kesfetmenize yarayan UCRETSIZ bir referans yonetim araci ve akademic sosyal agdir. 

• Otomatik olarak referanslarinizi istediginiz stilde olusturur,

• Online olan diger arastirmacilarla isbirligi yapmanizi saglar,

• Bilgisayarinizda yer alan okunacak ve okunmus makalelerinizi organize eder,

• Okudugunuz makaleleri temel alarak size ayni konuda okuyabileceginiz baska makaleleri onerir,

• Yaninizda bilgisayariniz olmasa dahil, bilgisayariniza indirdiginiz makalelere online olarak erisim imkani saglar,

• Akilli telefonlariniz ve tabletlerinizle istediginiz yerde makalelerinizi okuma imkani verir.

Hemen ucretsiz uye olun ve bilgisayariniza indirin.

Erişim ve Üyelik Adresi: https://www.mendeley.com/

Mendeley Kullanım Kılavuzunu indirmek İçin Tıklayın.

Veritabanına Git

MathSciNet, 1940 yılından günümüze kadar matematikle ilgili yayınlara ait eleştiri, atıf ve bibliyografik bilgi veren bir veri tabanıdır Yaklaşık olarak 1799 adet güncel seri ve dergi Full-Text(PDF) yoluyla elde edilebilir. MathSciNet’de 122.462 orjinal makaleye bağlantı vardır, 10.843 eleştiri yapan kişi ve 355.153 yazar indekslenmiştir.

MathSciNet, American Mathematical Society tarafından üretilen ve içerisinde 1.400.000 makalenin özeti ve değerlendirmesi bulunan matematik konusundaki en önemli veritabanıdır. Bu veri tabanı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde matematikle ilgili eleştirilerin tam metinlerine erişim olanağı sağlanmaktadır. İkinci bölümü ise güncel matematik yayınları kısmı henüz yayınlanmamış veya çok yakında çıkacak olan yayınlarla ilgili bibliyografik verilere ait bir konu indeksidir. Burada listelenen yayınlar daha sonra matematik eleştirilerine girer. Matematikle ilgili yayınlar günlük olarak, eleştiriler aylık olarak güncelleştirilmektedir. Orijinal çalışmaları elde etmek için çevrim içi dergi makalelerine, elektronik dergilerin kendi web sayfalarına, Amerikan Matematik Derneğinin kitap satış merkezine bağlantılar vardır.

Ayrıca 2000 yılından itibaren 65 derginin referans listesi oluşturulmuştur. Bu liste de taranabilmektedir. Sadece kolay ve tam tarama formlarında bu listeler taranabilmektedir. Referans listeleri listede yer alan herhangi bir yazar adıyla veya listede yer alan diğer bilgilerle (Yayın adı vb.) taranabilmektedir

Erişim ve Üyelik Adresi: https://mathscinet.ams.org/mathscinet/

Veritabanına Git

Nature Journals All (44 Nature dergisi) + Academic Journals All (41 dergi) + PMJ All (48 dergi) + Nature Methods + Nature Protocols (2018-2019)

Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir. Erişim https://www.nature.com/ web sitesi üzerinden sağlanmaktadır. 

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Journals

Academic Journals

Veritabanına Git

LWW Williams & Wilkins yayınevine ait tıp ve eczacılık konularında 278 dergi içeren bir veri tabanıdır.

OVID-LWW Dergi Listesi için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Sosyal bilimler, tıp, işletme, ekonomi, psikoloji, insan bilimleri, fen ve teknoloji ve disiplinlerarası birçok konuda yurt dışında yapılmış 2 milyondan fazla teze tam metin ve bibliyografik erişim olanağı sağlamaktadır.

Veritabanına Git

SAGE Premier + SAGE Deep Backfile(SAGE Journals Online): İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji, Tıp gibi birçok disiplinde; 1999'dan günümüze 485'ten fazla dergiye tam metin erişim imkânı sunmaktadır. SAGE Deep Backfile 1998 yılı son sayısına kadar erişim sağlar.

Veritabanına Git

Elsevier yayınevinin çıkarmış olduğu fen, mühendislik, tıp ve beşeri bilimler ile ilgili dergilere tam metin erişim olanağı sağlar. 

Elsevier Freedom Elektronik Kitap Veritabanı:

23 farklı alanda (kimya, mühendislik, matematik, finans, psikoloji, sağlık, sosyal bilimler vb.), 2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış,  3806 kitaptan oluşan, elektronik kitap veritabanıdır. Kitaplara erişim, ScienceDirect veritabanı arayüzünden sağlanmaktadır.

2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış olan 3806 kitaptan oluşan, elektronik kitap listesini incelemek için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Araştırma literatürünün ve nitelikli web kaynaklarının en geniş özet ve atıf veri tabanıdır.

Veritabanına Git

Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerinde yayınlanan makalelerde yazarların başka makalelere ve kitaplara yaptıkları atıfları ortaya koymak ve veritabanına kayıtlı bir derginin diğer dergiler arasındaki impact (etki) değerini belirlemeyi amaç edinmiş bir atıf dizinidir. Süreli olarak en az bir yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda da yazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur. 307 Sosyal bilimler dergisi ve 79.205 makale 1.601.525 Atıf 'ta arama yapar

Sobiad ile bilim insanları kendilerine yapılmış olan atıflara rahatlıkla ulaşacak, taranan dergilerin impact faktörü (etki değeri) belirlenecek, kendisine en çok atıf yapılan bilim adamları düzenli olarak kamuoyuna duyurulacak, en çok atıf alan dergilerin adları ilan edilecektir. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde Kapsam;

Süreli olarak en az bir yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda da yazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde İçerik; 

Kayıtlı dergilerin tam metin ve özetlerine ulaşmaktır. Ayrıca impact değeri belirlenen bir derginin diğer dergiye göre etki değerinin istatistiksel olarak ortaya koymaktır. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini ile güncel makaleler anında görüntülenebilmekte istenildiği taktirde makalelerin özetlerine ve tam metnine erişim sağlanabilmektedir. 

Taranan dergiler başlığında dergi linkleri aktif olacak böylelikle Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerine dergilere ulaşım daha hızlı ve kolay olacaktır. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini; hem bireysel üyelik hem de kurumsal üyelik kabul etmektedir. Böylelikle hem tek kullanıcılı hem de çok kullanıcılı bir kitleye hitap etmektedir.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini; Türkiye merkezli elektronik dergilerde bulunan hem Türkçe hem de diğer dillerde yapılmış yayınları kapsamaktadır.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini, sosyal bilimler alanında yapılmış ulusal tek atıf arama dizinidir.

Veritabanına Git

Springer e-Kitap koleksiyonu Fen, Teknoloji, Tıp, Kimya, Fizik, Jeoloji, Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Astronomi, Mühendislik, Çevre Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Sosyal ve Beşeri Bilimler konularında Springer Verlag yayınevine ait 1350+ tam metin dergiye erişim ve 25.000’in üzerinde kitap ile kütüphane koleksiyonunda yer almaktadır. Kitap ve bölümlerine tam metin erişim imkânı sağlayan Springer e-Kitap koleksiyonu limitsiz kullanım, limitsiz indirme, limitsiz çıktı alma, kampüs dışı erişim ve mobil cihazlarda kullanım özellikleri içermektedir. Her kitap için ‘’bölüm indirme’’ ve bütün ‘’kitap indirme’’ seçenekleri bulunmaktadır..

Springer E-Books 2015-2017 Kitap Listesi için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Tarım, sağlık bilimleri, davranış bilimleri, tıp, psikoloji, fen, sosyal bilimler alanında 983 Taylor & Francis dergisine tam metin erişimi sağlar.

Veritabanına Git

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Turnitin yazılımı kullanıcı (ödevi/makalesi yüklenecek öğrenci) sayısı sınırlı olduğundan öncelikle yüksek lisans ve doktora tezlerinin kontrol edilmesi amacıyla kullanıma sunulmuştur. Bu servisi kullanmak isteyen tez danışmanlarının scakin@aku.edu.tr  adresine ad/soyad, unvan ve bölüm bilgilerini içeren bir e-posta göndermeleri gereklidir.  Sisteme "Instructor" olarak tanımlandıktan sonra Turnitin.com' dan alacakları e-posta ile verilen talimatlar uygulanarak ulaşılacak web arayüzü ile ders (Class), ödev (Assignment) ve öğrenci (Student) tanımlayarak, öğrencilerin tez çalışmalarını sisteme yüklenebilecektir. 

Yazılım web tabanlı bir servis olup, sahip olunan  "instructor"  Turnitin kullanıcı hesapları ile yerleşke dışından da kullanılabilmektedir. Erişim adresi: www.turnitin.com

NOT ÖNEMLİDİR !!! : Kullanıcının, analiz yapmak üzere sunduğu, kendi dokümanını, Turnitin içerik havuzunda yer almasını engellemesi mümkündür. Default olarak dokümanlar içerik havuza gider (maalesef default değiştirilemiyor). Ayarlardan, havuzda yer almasını istemediğiniz dokümanlarınızı, “depo yok” seçeneğini işaretleyerek, içerik havuzunda yer almamalarını sağlayabilirsiniz. Turnitin kullanımında, yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kullanıcının kendi hesabından ilgili çalışmayı silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Doküman kullanıcı tarafından hesaptan silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları, kurumun Turnitin yöneticisine bildirmeden hesaplarından silmemeleri gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin ID tespitlerinin TechKnowledge ya da TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yapılması maalesef mümkün olamayacaktır. Kullanıcılar ısrarla yanlış kullanım yapıyorlarsa hesaplarını deaktive ederek kullanım ile ilgili kılavuzları incelemelerini sağlayıp ardından hesapları aktive edilecektir. Sildirme işlemi için kullanıcının yüklediği dokümanın yanında yazan ID’nin (ödev numarası) yönetici tarafından Turnitin’e iletilerek sildirilmesi gerekmektedir.

NOT: Kütüphane teknik personel sadece akademisyen kayıt ve bilgi verme hizmeti sunmaktadır. Kütüphane teknik personeli tarafından öğretmen olarak eklendikten sonra kurumsal e-postanıza gelen bağlantıdan şifrenizi oluşturmanız gerekmektedir. Kütüphane gerek şifre oluşturmadan gerek rapor almadan sorumlu değildir. Tez raporu çıktısı almak tez danışmanı sorumlululuğundadır.

Kullanımla ilgili bilgiye aşağıdaki adresten ulaşılabilir.

Ödev eklerken dikkat edilmesi gereken hususlar Tıklayınız.

Turnitin Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız.

Turnitin Kullanım Klavuzu İçin Tıklayınız.

Turnitin Akademik Personel Hızlı Başlama Klavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Bilgisayar, çevre bilim, eğitim, fizik, hukuk, istatistik, işletme, kimya, matematik, materyal bilim, mühendislik, psikoloji, sosyal bilimler, tıp ve sağlık bilimleri konularındaki yayınlara tam metin erişim olanağı sağlar.

Veritabanına Git

Dünya'nın en büyük e-kitap platformu World e-Book Library Veri Tabanı; tamamı indirilebilir, yazdırılabilir ve paylaşılabilir; araştırma kaynakları, nadir eserler ve görsel kaynaklardan oluşan bir koleksiyona sahiptir. Kapsadığı önemli konu başlıkları: Sosyoloji, Psikoloji, Filozofi, Ekonomi, Yönetim, Kamu, Tarih, Tarım, Tıp, Eğitim, Güzel Sanatlar, Dil, Hukuk, Edebiyat, Matematik, Kimya, Fizik, Biyoloji, Antropoloji, Teknoloji.

World e-Book Library Veri Tabanı;

 • 230 akademik araştırma koleksiyonu

 • 16 milyon Ansiklopedi makalesi,

 • 4.186.162 başlık

 • 3.000.000+ e - kitap (pdf)

 • 510.252 çeşitli dokümanlar (pdf)

 • 145.503 dergi (pdf)

 • 11.158 gazete (pdf)

 • 23.000 sesli kitap (mp4)

 • 850.000 çizim, grafik, harita ve resim

 • 5318 eğitim videosu

 • 15.126 ciltlenmemiş nota

 • 1000 yılı kapsayan bir koleksiyonuyla birlikte, 200+ dilde kitap ve doküman içerir.

Veritabanına Git

Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler Sanat ve İnsani Bilimleri konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara linkler verir. YÖK akademik yükselme kriterlerinden biri olarak; WOS'daki SCI-Expanded (Science Citation Index -Expanded), SSCI (Social Science Citation Index), AHCI (Arts and Humanites Citation Index) tarafından taranan dergilerdeki makaleler, aldığı atıflar gibi kriterler değerlendirilmektedir.

 • Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED) 1980 present
 • Social Sciences Citation Index (SSCI) 1980 present
 • Arts & Humanities Citation Index (A&HCI) –1975 present
 • Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S) 1990 present
 • Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH) 1990 present
 • Bok Citation Index– Science o(BKCI-S) 2005 present
 • Book Citation Index– Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) 2005 present
 • Emerging Sources Citation Index (ESCI) 2015 present


WoS - Web of Science – Book Citation Index

Web of Science Core Collection kapsamındaki Book Citation Index; güçlü ve yeni keşif araçlarıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde kitaplara erişim olanağı sunan, bir kütüphanenin kitap koleksiyonu için gerekli en önemli indekstir. Kullanıcılar, bu platformada araştırmaları için gerekli en ilgili bilgileri (90,000’den fazla kitap ve her yıl eklenen 10,000 yeni başlık) sorunsuz bir şekilde arayıp bulabilirler.

 • Kapsamlı atıf taraması

 • Kitaplardan ve kitap bölümlerinden gelen karşılıklı bağlantılar

 • Dergilerden, konferans bildirilerinden ve diğer kitaplardan gelen kesin atıf sayıları

 • Kitap ve kitap bölümlerinden bibliyografik bilgiler

 • Kayıtlı tam metin kitap ve kitap bölümlerine linkler

 • Temel bibliyografik bilgilerin yanı sıra yazar atıfları

 • 2005 yılından itibaren editoryal olarak seçilmiş 90.000’den fazla kitap,

 • Her yıl 10.000 yeni kitap,

 • Geniş kapsamlı referans arama,

 • Kitap ve kitap bölümleri için atıf hesaplama,

 • Kitap ve kitap bölümlerinden tam bibliyografya,

 • Kitap ve kitap bölümlerinin tam metinlerine linkler.


Erişim Adresi: http://webofknowledge.com/WOS

WoS - Web of Science Kullanım Kılavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git