E-Kütüphane; Bilgisayar teknolojilerindeki gelişmelerin, bilgisayar kullanımını ve uygulamalı eğitimi zorunlu kıldığı bir dönemde Merkez Kütüphanesi olarak, kullanıcılarımızın ödev, proje, araştırma gibi aktivitelerini daha iyi yapabilmeleri ve kütüphanemizi daha etkin bir şekilde kullanabilmeleri amacıyla 38 adet bilgisayar ile hizmet vermektedir.

 

E-Kütüphane 5        E-Kütüphane 8

 

 

 

 

 

 

 

Kütüphane çalışma esasına göre hizmet veren e-Kütüphane salonumuz; bütün kullanıcılara açık olmasına rağmen, kullanım önceliği Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencilerine aittir ve öğrencilerin bilişim gereksinimlerini karşılamak amacıyla hizmet vermektedir. Üniversite dışından kişilerin bilgisayar odalarına girmeleri kesinlikle yasaktır.

 

E-Kütüphane 3E-Kütüphane 6

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilgisayar kullanım hakları öğrencilere belirli bir süreliğine verilir. Kullanım süresi bitiminde, ilgili kullanıcıya ait tüm profil ve disk alanları silinecektir. Bilgisayarlara giriş için kullanılan kullanıcı ad ve şifreleri sadece o şifreyi alan öğrencinin kullanımı içindir. Şifreyi alan öğrenci, bunun güvenlik ve gizliliğinden bizzat sorumludur. Şifrenin bir başkası tarafından kullanıldığının tespiti halinde şifrenin sahibi olan öğrenci sorumlu tutulacaktır. e-Kütüphane salonumuzun kullanımı ile ilgili diğer kurallar ise;

  1. Bilgisayar salonlarında kullanıcıları rahatsız edici hiçbir davranışta bulunulamaz, gürültü yapılamaz, yüksek sesle konuşulamaz, bilgisayar kullanımı dışında sohbet vs. amaçlarla bulunulamaz, cep telefonu ile konuşulamaz.
  2. Bilgisayar odalarına yiyecek veya içecekle girmek kesinlikle yasaktır.
  3. Kullanıcıların, mevcut sistemi kendi istekleri doğrultusunda, izin verilen sınırlar dışında kişiselleştirmeleri ve program yüklemeleri yasaktır.
  4. Sunulan donanım, yazılım ve Internet bağlantıları, sadece öğrencilerin eğitim, öğretim ve iletişim gereksinimleri içindir. Bunlar dışında herhangi bir amaçla kullanılamaz.
  5. Bilgisayarlar, hiç bir şekilde genel ahlak ve toplum kurallarına, yasalara ve kişisel haklara aykırı amaçlar için kullanılamaz.
  6. Mevcut CD yazıcılar, sadece kişisel dosyaların yedeklenmesi için kullanılacaktır. Bu amaç dışında her türlü izinsiz kopyalama yapmak yasaktır.
  7. Bilgisayar salonları 24 saat güvenlik kameraları ile izlenmekte ve görüntüler kaydedilmektedir. Kullanıcıların salonları bu bilinçle kullanmaları gerekmektedir.
  8. Kütüphane kurallarına aykırı hareket eden kullanıcılar hakkında  gerekli işlemler yapılacak olup; kullanım hakları süresiz olarak alınacaktır. Durumları bağlı olduğu fakülte/bölüm/birim yönetimine yazılı olarak iletilecektir.

E-Kütüphane 9E-Kütüphane 4

 

 

 

 

 

 

 

 

E-Kütüphane 7

E-Kütüphane 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

06 Şubat 2020, Perşembe 4529 kez görüntülendi