DENEME VERİTABANLARI

Wikilala, matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlıca metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde “arama” yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir. Meraklıların veya akademik çalışmalar yapan araştırmacıların halihazırda Osmanlıca metinlerde latin harfleriyle arama yapabilmelerine imkân tanıyan bir kütüphane bulunmamaktadır. Dijital baskı çağına gelinceye dek araştırmacılar Osmanlıca metinler içerisinde aradıklarını bulabilmek için sayfalarca konu başlığını taramak, hatta satır satır metin okumak zorundaydılar. Oysa Wikilala sayesinde tek bir hamle ile aradıkları tüm başlık ve içeriklere saliseler içerisinde ulaşabilirler.

 

İçerik Hakkında

  1. Gazeteler: 15 ulusal ve 74 yerel Osmanlıca gazetede toplamda 1 milyona yakın gazete sayfasında anahtar kelime yazarak arama yapabilirsiniz.
  2. Dergiler: Edebiyattan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 500 bine yakın dergi sayfasında arama yapın.
  3. Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime 36 ayrı kategoride toplam 4 bin 658 kitap içerisinde arama yapın.
  4. Makaleler: Şinasi’nin Mukaddime adlı ilk makalesinden başlayarak 1930’lara kadar yazılmış olan bütün Osmanlıca gazete ve dergi makalelerinde arama yapın.
  5. Belgeler: Fermanlardan beraatlara, mektuplardan telgraflara onlarca kategoriden oluşan resmi / gayriresmi evrak ve belgelerde arama yapın.
  6. Diğerleri: Projelerde haritalara, kartpostallardan hat levhalarına kadar aklınıza gelen her türlü Osmanlıca materyalde arama yapın.

 

Erişim ve Giriş Hakkında

Wikilala’ya üniversite içerisinden erişim sağlamak için kurumunuzun internet ağı ile bağlantı sağlamanız gerekmektedir. Kampüs dışı erişim sağlamak için kurum e-posta adresi ile giriş yapabilirsiniz. Kampüs içinde dahi olsa erişim sağlayabilmek için  kurumsal e-posta adresi ile üyelik yapılması gerekiyor

Giriş için;

  1. Web sitesinde yer alan “kayıt ol” butonuna tıklayınız.
  2. İlgili boşlukları eksiksiz doldurunuz. (e-posta kısmına kurum mailinizi giriniz.)
  3. Kullanıcı sözleşmesini gözden geçiriniz.
  4. “Kayıt ol” butonuna tıklayıp giriş yapabilirsiniz .Keyifli araştırmalar dileriz.

 

Erişim için: https://www.wikilala.com

Üyelik için:  https://www.wikilala.com/Register

Kısa Tanıtım Videosu için: https://bit.ly/3e5EHur

Erişim Tarihi: 31.12.2021 tarihine kadar

 

 

Veritabanlarını kampus dışından kullanabilmek için Kütüphane web sayfamızdaki (https://kutuphane.aku.edu.tr) Uzaktan Erişim (https://tarama.aku.edu.tr/vetisbt) linkine tıklayarak giriş yapınız.