VERİTABANLARI

American Chemical Society yayınlarına ait 1879 yılından günümüze kadar olan kimya alanındaki 120 yıllık dergi arşivine tam metin erişim imkanı sağlar.

Veritabanına Git

ASCE Online Research Library, insaat mühendisligi konusunda onemli dergileri kapsayan bir veritabanidir. Kapsamında; 1983 yılından günümüze kadar yayınlananan 37 adet ASCE dergisinde 63,000 üzerinde makale 2000 yılından günümüze dek olan 452 ASCE Proceedings 43,000’in üzerinde teknik makale icerir. İnşaat mühendisliği ve tüm alt disiplinleri hakkında dünyanın en geniş tam metin veri tabanı olan ASCE Online Research Library ile, 1983 yılından günümüze kadar yayınlananan 37 ASCE dergisinde 63,000 üzerinde makaleye ve 2000 yılından günümüze dek olan 452 ASCE Konferans Tutanaklarıyla 43,000’in üzerinde teknik makaleye ve 400’ün üzerinde kitap ve standartlara erişim sağlayabilirsiniz.

Veritabanına Git

The American Society of Mechanical Engineers (ASME) www.asme.org 1880 yılında kurulmuştur ve 127,000’den fazla makine mühendisini ve dünya çapında üyeleri birleştiren ilk profesyonel üyelik organizasyonudur. ASME çok sayıda teknik alan ve endüstri dalı için mühendislik standartları geliştirdi. Bunların arasında, boru hattı üretimi, asansör ve yürüyen merdivenler, malzeme mühendisliği, gaz türbünleri ve nükleer enerji sayılabilir. Bugün ASME 26 ASME dergisini, 500 kod ve standarta sahiptir. ASME Digital Library, derneğin 26 Dergisini ve Uygulamalı Mekanik Revizyonlarını tek bir platformda barındıran ana bilgi deposudur. ASME Digital Library 30,000 den fazla dergi makalesini ve 1990-1999 yılları arasındaki dergilerin arşivlerinin tümünü, 2 paket halinde sunmaktadır.Ayrıca 2008-2013 yıllarına ait, toplam 100,000 sayfaya varan teknik içerik olan, 30 farklı konferans tutanağına ve 100 bildiriye erişim sağlamaktadır.  

Veritabanına Git

British Medical Association tarafından yayınlanan dergilere tam metin erişim olanağı sağlar.

Veritabanına Git

The Bone & Joint Journal dergisinin 1940' tan günümüze kadar olan sayılarına tam metin erişim sağlar. 

Veritabanına Git

Tarım, ormancılık, beslenme, veterinerlik, moleküler biyoloji, genetik, bioteknoloji, üreme, taksonomi, çevre vb. konuları içine alan tam metin bir veri tabanıdır.

CAB Abstract Kulanım Kılavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

VetMed Resource Veterinerler için en kapsamlı bilgi kaynağıdır. CAB Abstract’tan seçilmiş 1.4 milyon kayıt içerir. 1973’ten gümümüzü 1.4 milyonun üzerinde kayıt içerir ve haftalık olarak güncellenir. Konferans bildirilerini, dergi makalelerinive bültenleri de içeren 37.000 doküman tam metin olarak erişilebilmektedir. Güncel Haberler, en güncel konularda yeni makaleler ve Etkinlik takvimi Animal Health and Production Compendium 2000 üzerinde fotoğraf, ilaç veri tabanı, sözlük, gıda güvenlik modülü, parazit teşhis noktaları... 3000 süreli yayının yanında kitap, rapor ve konferanslar 90’ın üzerinde CAB Review uzmanları tarafından gözden geçirilmiş hakemli makaleler. Animal Health and Production Compendium- an encyclopedic resource on health and production of food animals’dan Hastalıklar, Domuz Patojenleri, Kümes Hayvanları, Ruminantlar hakkında 700’den fazla datasheet içerir. 

CABI VetMed Resource Kulanım Kılavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Diş Hekimliğine özel dünyanın tek tam metin veri tabanıdır. PubMed'de yer almayan diş hekimliği dergilerini içermekle kalmayıp, PubMed'de yer alan diş hekimliği dergilerini de daha fazla sayı içerecek şekilde indekslemektedir. Dentistry&Oral Sciences Source, diş hekimliği ile ilgili tüm alanlardan 260'dan fazla tam metin dergi ve 30'dan fazla tam metin kitap sunar. Eigenfactor'e göre en iyi 25 diş hekimliği dergisinin tamamını indeksleyen Dentistry&Oral Sciences Source, bu dergilerden 13 tanesini tam metin olarak barındırır.

Kullanım Kılavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Satın alınan 1190 kitaba tam metin erişim sağlar.

Veritabanına Git

Kullanıcı sınırı ve limiti bulunmayan; hem sayısal hem de içerik bakımından, dünyadaki en geniş kapsamlı multi disipliner tam metin elektronik kitap veri tabanıdır. Bu eşsiz e-kitap veri tabanında bulunan kaynak zenginliği, öğrencilerin ve araştırmacıların ihtiyaçlarıyla ilgili bilgilere en kolay ve hızlı bir şekilde erişmelerini sağlar.

İçeriğinde;

• 160.000’den fazla, değeri 24 milyon dolara yakın olan akademik e-kitap

• Harvard University Press, Cambridge University Press, MITPress, University of California Press gibi en 157 önemli üniversite tarafından yayımlanan 64.000’den fazla e-kitap

• CHOICE Dergisi’nin Seçkin Akademik Başlıklar Listesi’nde yer alan 1.300’den fazla e-kitap

Erişim linki: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e000xww

E-kitap listesi: https://www.ebscohost.com/assets-ebooks/title-lists/eBook_Academic_Collection_WW_All.xlsx

Detaylı bilgi: https://www.ebscohost.com/ebooks/academic/subscriptions/academic-ebook-subscriptions

Veritabanına Git

Çeşitli akademik disiplinlerdeki 9675 dergi, gazete, e-kitap ve diğer başvuru kaynaklarını kapsayan 20 veri tabanını içerir. İçerdiği veri tabanları: Academic Search Complete, Book Index with Reviews, Business Source Complete, ERIC, Computers Applied Science Complete, Dynamed, Environment Complete, Health Source: Nursing / Academic Edition, History Reference Center, Humanities International Complete, Legal Collection, Library, Information Science; Technology Abstracts with Full Text, MasterFILE Premier, MEDLINE, Newspaper Source, Professional Development Collection, Psychology; Behavioral Sciences Collection, Regional Business News, Religion and Philosophy, Serials Directory, ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları.

Veritabanına Git

Elsevier Clinical Key, tıp uzmanları için tasarlanmış olup, Elsevier' ın tüm tıbbi ve cerrahi içeriğinin yanısıra; 1000'den fazla kitaba, 500'den fazla dergiye, 9000'den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosuna, uygulama rehberlerine, hastaları eğitici broşürlere ve MEDLINE'ın tamamına erişim sağlamaktadır. Clinical Key veritabanı içinde 35 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır. Elsevier'in yeni ürünü Clinical Key doktorlarınızın sorularına daha hızlı yanıt veren daha akıllı bir arama seçeneği sunan kapsamlı bir veritabanıdır.

Elsevier'e ait Clinical Key veritabanı içinde 35 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır. Doody Core Titles E-Kitap listesi içinde yer alan Elsevier kitaplarının %95’inden fazlası Elsevier Clinical Key kapsamı içinde bulunmaktadır. Elsevier Clinical Key, Elsevier’in tum tıbbi ve cerrahi icerigini – 1100’den fazla kitap, 600’den fazla en saygın dergi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi mudahale videosu – bir araya getirerek ve uygulama rehberleri, hastaları egitici brosurler ve MEDLINE’ın tamamı gibi diger degerli icerikle birlestirerek gerceklestirmektedir. Elsevier Clinical Key, bir klinik bilgi arama motorundan ya da size tek turde bilgi sunan bir hasta bası aracından fazlasıdır. Bu, tıp uzmanlarının bilgiyi ve cevapları nasıl aradıklarını anlamak icin tasarlanmıs ilk akıllı klinik bilgi motorudur. Tüm tıbbi ve cerrahi uzmanlık alanlarını kapsar. Kanıta dayalı en güncel cevapları sunar.

Yayınların PDF' lerine erişim için kullanıcıların mutlaka hesap açmalari gerekmektedir. Kayıt için http://www.clinicalkey.com adresinde sayfasının sağ-üst köşesinde bulunan ''Register'' ikonuna tıklayıp kayıt yaparak kişisel hesap oluşturmaları gerekmektedir. Sonrasında @aku.edu.tr yada @usr.aku.edu.tr uzantılı mail adresinize gelen aktivasyon kodu ile üyeliğinizi tamamlayarak istediğiniz yayının PDF' lerini indirebilirsiniz. Kayıt yaptırmayan kullanıcılarımız yayınların PDF' lerini sadece HTML olarak goruntuleyebilir.

Kullanıcı Klavuzu İçin Tıklayınız.

İçerik Listesi İçin Tıklayınız.

Elsevier – Clinical Key Veritabanı' na uzaktan erişim ve mobil ayarları için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Biochemistry, Genetics and Molecular Biology 1995 – 2006 Engineering pre-2007 Veterinary Science and Veterinary Medicine 1995 – 2006 koleksiyonlarındaki kitaplara tam metin erişim sağlar.

Elsevier Freedom Elektronik Kitap Veritabanı:

23 farklı alanda (kimya, mühendislik, matematik, finans, psikoloji, sağlık, sosyal bilimler vb.), 2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış,  3806 kitaptan oluşan, elektronik kitap veritabanıdır. Kitaplara erişim, ScienceDirect veritabanı arayüzünden sağlanmaktadır.

2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış olan 3806 kitaptan oluşan, elektronik kitap listesini incelemek için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Muhasebe,maliye ve yasalar, eğitim, sağlık yönetimi, insan kaynakları yönetimi,endüstri sektörleri ve inovasyon, bilgi yönetimi, uluslararası işletme, kütüphane yönetimi ve kütüphanecilik, yönetim bilimleri, ekonomi ve sosyal politika, kalite yönetimi, pazarlama, faaliyet yönetimi, emlak ve mülkiyet, strateji ve genel yönetim alanlarındaki tam metin kaynaklara erişim sağlar.

Veritabanına Git

Hein’in birincil araştırma kaynağı olan HeinOnline, hukuk, hukuk tarihi ve ilişkili alanlarda 100 milyondan fazla sayfayı online, tümüyle aranabilir ve görsel tabanlı formatta sunar. HeinOnline, içerdiği 2,000’den fazla süreli yayını en geniş kapsamları ile sağlayarak hukuk tarihi alanındaki kaynak boşluğunu doldurur. HeinOnline, büyük bir hukuk dergisi koleksiyonuna ek olarak, Congressional Record Bound ciltlerinin tamamını,  U.S. Reports’un 1754’e kadar uzanan içeriğinin tamamını, 1700’lerin başlarına kadar uzanan ünlü davaları, 16. Yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki hukuk klasiklerini, the United Nations and League of Nations Treaty Series’i, kapsamı 1936’ya kadar uzanacak şekilde the Federal Register’ı, 1938’den itibaren CFR’yi ve çok daha fazlasını erişilebilir hale getirir.

HeinOnline, basılı dökümanlardaki sayfaları orijinal görünümünde PDF formatında sunar. Bu da şu anlama gelmektedir: tüm tablolar, grafikler, resimler, el ile yazılmış notlar, fotoğraflar ve dipnotlar ait oldukları yerde yani orijinal nasılı dökümandaki yerlerinde durmaktadırlar. Görsel tabanlı PDF içeriği dışında HeinOnline’ı eşsiz yapan bir başka özellik de tarihi değeri ve başlıklara ilk yayınlanma tarihinden itibaren eriştirebilmesidir.

175’in üzerindeki ülkenin 3,200’den farklı konumunda kullanılan HeinOnline, dünyanın en büyük görsel tabanlı hukuk araştırma koleksiyonudur ve hukuk tarihine dair 900 yıllık içerik barındırır. HeinOnline, hukuk alanındaki süreli yayınlar için dünyanın en büyük distribütörü olan ve 90’a yıla yakın bir süredir kütüphane dünyasına hizmet eden William S. Hein & Co. Inc. kuruluşunun bir ürünüdür.

Veritabanına Git

Hiperkitap tam metin e-kitap veritabanında; bilgisayar, çevre bilimleri, edebiyat, eğitim, ekonomi ve finans, işletme ve yönetim, müzik, politika ve uluslararası ilişkiler, astronomi ve uzay, kimya, fizik, matematik ve istatistik, enerji, hukuk, psikoloji, güzel sanatlar, kütüphanecilik, medya ve iletişim, kültürel çalışmalar, mühendislik, sosyoloji, tarih, tarım, tıp, spor, seyahat ve turizm gibi konularda 10000 Türkçe e-kitaba erişim sağlamaktadır.

Hiperkitap Ebsco Basit Kullanım Bilgisi

Hiperkitap & Ebsco Offline Kitap İndirme İşlemi

Veritabanına Git

IEE'nin 120 den fazla dergisi, 900 standart ve 400 yıllık konferansın bildirilerinden oluşan 1950 yıllarına kadar inen 1,2 milyon belgeye erişim sağlar. Ayrıca, 1963'den 1987'e kadar Proceedings of the IEEE içindeki 12 binden fazla belgeyi içerir.

IEEE Xplore Kullanım Kılavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne bağlı, bilim ve teknoloji alanlarında uzmanlaşmış önde gelen bir üniversite yayını olan MIT Press, Mimarlık, Sosyal teori, Ekonomi, Kognitif ve Sayısal bilimler gibi pek çok farklı alanda önde gelen bir yayımcıdır.IEEE, IEEE Xplore’a bilgisayar bilimleri ve mühendislik teknolojileri alanlarında yüksek kalitede E-kitap içeriği getirmek için MIT Press ile işbirliği yapmaktadır. Bilgisayar bilimleri, yapay zeka, bilgi teorisi, bilgisayar programcılığı, bilgi teknolojisi ve elektrik mühendisi gibi alanlarda 400’den fazla başlık, tek bir platformda Üniversitemiz araştırma kapasitesini genişletmektedir.

IEEE MIT e - Books Library Kullanım Kılavuzu için Tıklayınız.?

Veritabanına Git

IGI Global yayinevi'nin uygulamali teknoloji alaninda tum bilim dallarini kapsayan 3900+ guncel e-kitabi (2000-2018), erisime acilmistir.

Konular Yazilim, İş ve iş idaresi, Bilgisayar, Mühendislik, Eğitim, Çevre, Akilli Teknolojiler, E-Devlet, Bilgi Bilimi, Medya ve İletişim, Genetik, Tıp ve sağlık bilimleri, Güvenlik, Etik, Hukuk, ve Sosyal Bilimler'dir.

IGI Global kitap listesine erişmek için tıklayınız.

Veritabanına Git

2Akademik topluluk arasında önemli bir yer tutan İntihali engelleme konusuyla ilgili olarak kapsamlı akademik içeriğe sahip bir intihal kontrol programıdır.

TÜBİTAK EKUAL kapsamında 2011 yılından bu yana aboneliği devam eden iThenticate veri tabanıyla ilgili müzakere sonuçlandırılarak 01 Ocak 2017-31 Aralık 2019 dönemi için lisans anlaşması imzalanmıştır.

Bu yıl yaşanan tecrübelerden de yola çıkarak, kurum hesaplarımızın ya da kullanıcılarımıza ait hesapların bloke edilmemesi için bir kez daha önemle belirtmek istiyorum. İmzalanan lisans anlaşması gereğince; iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir. Ayrıca, öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolü ile ticari olsun ya da olmasın, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin kontrolü sistem üzerinden yapılmamalıdır.

Programı kullanabilmek için scakin@aku.edu.tr e-posta adresine ....@aku.edu.tr uzantılı mail adresinizle isim, soyisim, bölüm ve unvan bilgilerinizi iletmeniz gerekmektedir.

Programın kullanımıyla ilgili videolara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.ithenticate.com/resources/customer-training/

Veritabanına Git

İdealonline, araştırmacıların Türkiye’de yayımlanmakta olan her türlü bilgi kaynaklarına hızlı, kolay ve zamandan bağımsız bir şekilde erişebilmelerini ve eriştikleri bilgilerden etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacak veri tabanları oluşturmaktır.

İdealonline veri tabanları, İdeal Kültür’ün iş birliği içerisinde olduğu yayıncı ortakları tarafından yayınlanan bilimsel ve teknik içeriğin keşfedilmesi ve bunlara erişilmesi için önemli bir kaynaktır. Özellikle Türkçe içeriğin uluslararası standartlarda ve güçlü bir sistemle kullanıcılarına ulaştırmaktadır.

İdealonline içerisinde 5 ayrı veri tabanı vardır:

• Akademik Dergiler

• Popüler Dergiler

• İdeal Tıp Kitapları

• Konferans & Armağanlar

• İdeal eKitap

İdealonline veri tabanlarının amacı:

• Türkçe bilgi kaynaklarını e-ortama taşımak.

• Türkçe bilgi kaynaklarına 7/24 erişim sağlamak.

• Türkçe içeriğe modern veri tabanı sistemi ve cihazlarla erişim sağlamak.

• Türkçe içeriği dünyanın kullanımına sunmak.

• Daha fazla Türkçe kaynak yayınlanmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmaktır.

Veritabanına Git

Aylık olarak yayınlanan, iktisat, isletme ve finans alanlarında makaleler sunan uluslararası, hakemli akademik dergi olan İktisat İşletme ve Finas dergisi 1987 yılından günümüze tüm sayılara tam metin erişim sağlar. İktisat İşletme ve Finans Dergisi; Social Sciences Citation Index'te (SSCI), AEA (Amerikan Ekonomi Kurumu) tarafından yayınlanan JEL ve EconLit'de, CABELL Publishing'e ait "Economics and Finance Directory"de, T.C. Merkez Bankası veritabanında indekslenmektedir.

Veritabanına Git

Multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3938 dergiye moving wall olarak erişim sağlanabilmektedir. Moving Wall: Bir derginin JSTOR’da erişilebilen son sayısı ile yayınlanan en son sayısı arasındaki zaman aralığını temsil etmektedir.

Kullanım kılavuzu : http://cabim.ulakbim.gov.tr/wp-content/uploads/sites/4/2018/01/JSTOR_Quick_Start_Guide_Turkey.pdf

EKUAL ile yapılan Anlaşma gereği 01/01/2018 tarihinden itibaren 3 yıl yürürlükte kalacaktır.

Veritabanına Git

İçtihat Bilgi Bankası: Tüm T.C. Kanunları, T.C. K.H.K.ler, T.C. Tüzükleri, B.K.K. Yönetmelikleri, 750.000 (Yedi yüz elli bin) adedi aşkın Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Uyuşmazlık, Sayıştay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararı ve Binlerce dilekçe örneği, resmi gazete fihristi, döviz kurları, iç borçlanma senetlerine erişim sağlar.

Mevzuat Bilgi Bankası : Tüm T.C. Kanunları, T.C. K.H.K.ler, T.C. Tüzükleri, T.C. Yönetmelikleri, Uluslararası Anlaşmalar, Bakanlar Kurulu Kararları, Tebliğler, Genelgeler, Sirkülerler, Özelgeler, binlerce dilekçe örneği, resmi gazete fihristi, döviz kurları, iç borçlanma senetlerine erişim sağlar.

Hukuk Eserleri Bilgi Bankası: Çeşitli Konularda, Türkiye’nin önde gelen hukukçuları tarafından yazılmış Kitaplar, Doktora Tezleri, Yüksek Lisans Tezleri, Makaleler, Tercüme Eserler, Hukuki Mütalaalar, Bilirkişi Raporları, Yüksek Yargı Kararları İncelemelerine erişim sağlar.

Veritabanına Git

Kluwer Law International Journal Library veritabanı, hukuk ve ilgili alanlarda yayınlanmış 21 akademik dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.

Veritabanına Git

Tıp alanında 2.534 adet dergiye 1965'li yılllardan günümüze tam metin erişim sağlayan MEDLINE Complete, PubMed'de yayınlanan 2.134 dergiyi içerir.

Veritabanına Git

Mendeley arastirmanizi organize etmenize, ayni alanda calisan diger arastirmacilarla isbirligi yapmaniza ve en son arastirmalari kesfetmenize yarayan UCRETSIZ bir referans yonetim araci ve akademic sosyal agdir. 

• Otomatik olarak referanslarinizi istediginiz stilde olusturur,

• Online olan diger arastirmacilarla isbirligi yapmanizi saglar,

• Bilgisayarinizda yer alan okunacak ve okunmus makalelerinizi organize eder,

• Okudugunuz makaleleri temel alarak size ayni konuda okuyabileceginiz baska makaleleri onerir,

• Yaninizda bilgisayariniz olmasa dahil, bilgisayariniza indirdiginiz makalelere online olarak erisim imkani saglar,

• Akilli telefonlariniz ve tabletlerinizle istediginiz yerde makalelerinizi okuma imkani verir.

Hemen ucretsiz uye olun ve bilgisayariniza indirin.

Erişim ve Üyelik Adresi: https://www.mendeley.com/

Mendeley Kullanım Kılavuzunu indirmek İçin Tıklayın.

Veritabanına Git

Nature Journals All (44 Nature dergisi) + Academic Journals All (41 dergi) + PMJ All (48 dergi) + Nature Methods + Nature Protocols (2018-2019)

Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir. Erişim https://www.nature.com/ web sitesi üzerinden sağlanmaktadır. 

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Journals

Academic Journals

Veritabanına Git

LWW Williams & Wilkins yayınevine ait tıp ve eczacılık konularında 278 dergi içeren bir veri tabanıdır.

OVID-LWW Dergi Listesi için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Sosyal bilimler, tıp, işletme, ekonomi, psikoloji, insan bilimleri, fen ve teknoloji ve disiplinlerarası birçok konuda yurt dışında yapılmış 2 milyondan fazla teze tam metin ve bibliyografik erişim olanağı sağlamaktadır.

Veritabanına Git

SAGE Premier + SAGE Deep Backfile(SAGE Journals Online): İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji, Tıp gibi birçok disiplinde; 1999'dan günümüze 485'ten fazla dergiye tam metin erişim imkânı sunmaktadır. SAGE Deep Backfile 1998 yılı son sayısına kadar erişim sağlar.

Veritabanına Git

Elsevier yayınevinin çıkarmış olduğu fen, mühendislik, tıp ve beşeri bilimler ile ilgili dergilere tam metin erişim olanağı sağlar. 

Elsevier Freedom Elektronik Kitap Veritabanı:

23 farklı alanda (kimya, mühendislik, matematik, finans, psikoloji, sağlık, sosyal bilimler vb.), 2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış,  3806 kitaptan oluşan, elektronik kitap veritabanıdır. Kitaplara erişim, ScienceDirect veritabanı arayüzünden sağlanmaktadır.

2012-2016 yılları arasında  yayınlanmış olan 3806 kitaptan oluşan, elektronik kitap listesini incelemek için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Araştırma literatürünün ve nitelikli web kaynaklarının en geniş özet ve atıf veri tabanıdır.

Veritabanına Git

Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerinde yayınlanan makalelerde yazarların başka makalelere ve kitaplara yaptıkları atıfları ortaya koymak ve veritabanına kayıtlı bir derginin diğer dergiler arasındaki impact (etki) değerini belirlemeyi amaç edinmiş bir atıf dizinidir. Süreli olarak en az bir yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda da yazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur. 307 Sosyal bilimler dergisi ve 79.205 makale 1.601.525 Atıf 'ta arama yapar

Sobiad ile bilim insanları kendilerine yapılmış olan atıflara rahatlıkla ulaşacak, taranan dergilerin impact faktörü (etki değeri) belirlenecek, kendisine en çok atıf yapılan bilim adamları düzenli olarak kamuoyuna duyurulacak, en çok atıf alan dergilerin adları ilan edilecektir. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde Kapsam;

Süreli olarak en az bir yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda da yazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde İçerik; 

Kayıtlı dergilerin tam metin ve özetlerine ulaşmaktır. Ayrıca impact değeri belirlenen bir derginin diğer dergiye göre etki değerinin istatistiksel olarak ortaya koymaktır. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini ile güncel makaleler anında görüntülenebilmekte istenildiği taktirde makalelerin özetlerine ve tam metnine erişim sağlanabilmektedir. 

Taranan dergiler başlığında dergi linkleri aktif olacak böylelikle Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerine dergilere ulaşım daha hızlı ve kolay olacaktır. 

Sosyal Bilimler Atıf Dizini; hem bireysel üyelik hem de kurumsal üyelik kabul etmektedir. Böylelikle hem tek kullanıcılı hem de çok kullanıcılı bir kitleye hitap etmektedir.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini; Türkiye merkezli elektronik dergilerde bulunan hem Türkçe hem de diğer dillerde yapılmış yayınları kapsamaktadır.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini, sosyal bilimler alanında yapılmış ulusal tek atıf arama dizinidir.

Veritabanına Git

Springer e-Kitap koleksiyonu Fen, Teknoloji, Tıp, Kimya, Fizik, Jeoloji, Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Astronomi, Mühendislik, Çevre Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, Sosyal ve Beşeri Bilimler konularında Springer Verlag yayınevine ait 1350+ tam metin dergiye erişim ve 25.000’in üzerinde kitap ile kütüphane koleksiyonunda yer almaktadır. Kitap ve bölümlerine tam metin erişim imkânı sağlayan Springer e-Kitap koleksiyonu limitsiz kullanım, limitsiz indirme, limitsiz çıktı alma, kampüs dışı erişim ve mobil cihazlarda kullanım özellikleri içermektedir. Her kitap için ‘’bölüm indirme’’ ve bütün ‘’kitap indirme’’ seçenekleri bulunmaktadır..

Springer E-Books 2015-2017 Kitap Listesi için Tıklayınız.

Veritabanına Git

Tarım, sağlık bilimleri, davranış bilimleri, tıp, psikoloji, fen, sosyal bilimler alanında 983 Taylor & Francis dergisine tam metin erişimi sağlar.

Veritabanına Git

STANDART ARAMA:

Abone olduğumuz Standartlar listesine bu yolu izleyerek ulaşabilirsiniz. Linke tıkanıldığında Standart arama sayfasına yönlendirileceksiniz. Gelen menüden detaylı arama yapabilirsiniz.

Kütüphaneden şahsen veya E-Posta ile Standart Talep etme Yöntemi:

1. Standartların e-posta ile gönderilebilmesi için kutuphane@aku.edu.tr adresine kütüphanemiz web sitesinden “formlar” kısmından “TSE Standart Talep Formunun” mutlaka doldurulup gönderilmesi gerekmektedir.

2. Talep Formu alanına Ad, Soyad ve e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir.

3. Sorun yaşamanız halinde kutuphane@aku.edu.tr adresine ya da 10509 Ve/Veya 10514 numaralı dahili hatlar üzerinden sorunu bize bildirebilirsiniz.

4. Afyon Kocatepe Üniversitesi mensubu olmayan kullanıcılarımız bu hizmetten yararlanamazlar.

5. TSE Standart Talep Formuna Standart numarası ve adının yazılması, (*) ilgili kısımların doldurulması zorunludur. Aksi takdirde standart talebiniz dikkate alınmayacaktır.

6. İstekler iş yoğunluğu dikkate alınarak istek tarihinden itibaren 2 (İki) iş günü içerisinde e-posta ile gönderilecektir.

7. DİKKAT!! Abonelik anlaşmamızdan dolayı Standart kabul tarihi 15.03.2018 ve sonrası olmak zorunda lütfen arama kriterlerimizi 15.03.2018 ve sonrası olarak yapalım.

8. Aynı gün içerisinde Akademik Personel günlük en fazla 5, öğrencilerimiz ise en fazla 3 standart isteğinde bulunabilir. Aşağıdaki tabloda kullanıcı gurupları belirlenmiş olup; 1 (Bir) ay içerisinde her bir kullanıcının isteyebileceği toplam standart sayısı belirtilmiştir.

KULLANICI GRUBU İSTENİLEBİLEN STANDART SAYISI ( 1 (BİR)AYLIK)

ÖĞRETİM ELEMANI 90

İDARİ PERSONEL 40

Y.LİSANS/DOKTORA ÖĞRENCİSİ 60

LİSANS ÖĞRENCİSİ 40

Standart Talep Formu İçin Tıklayınız.

Veritabanına Git

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Turnitin yazılımı kullanıcı (ödevi/makalesi yüklenecek öğrenci) sayısı sınırlı olduğundan öncelikle yüksek lisans ve doktora tezlerinin kontrol edilmesi amacıyla kullanıma sunulmuştur. Bu servisi kullanmak isteyen tez danışmanlarının scakin@aku.edu.tr  adresine ad/soyad, unvan ve bölüm bilgilerini içeren bir e-posta göndermeleri gereklidir.  Sisteme "Instructor" olarak tanımlandıktan sonra Turnitin.com' dan alacakları e-posta ile verilen talimatlar uygulanarak ulaşılacak web arayüzü ile ders (Class), ödev (Assignment) ve öğrenci (Student) tanımlayarak, öğrencilerin tez çalışmalarını sisteme yüklenebilecektir. 

Yazılım web tabanlı bir servis olup, sahip olunan  "instructor"  Turnitin kullanıcı hesapları ile yerleşke dışından da kullanılabilmektedir. Erişim adresi: www.turnitin.com

NOT ÖNEMLİDİR !!! : Kullanıcının, analiz yapmak üzere sunduğu, kendi dokümanını, Turnitin içerik havuzunda yer almasını engellemesi mümkündür. Default olarak dokümanlar içerik havuza gider (maalesef default değiştirilemiyor). Ayarlardan, havuzda yer almasını istemediğiniz dokümanlarınızı, “depo yok” seçeneğini işaretleyerek, içerik havuzunda yer almamalarını sağlayabilirsiniz. Turnitin kullanımında, yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kullanıcının kendi hesabından ilgili çalışmayı silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Doküman kullanıcı tarafından hesaptan silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları, kurumun Turnitin yöneticisine bildirmeden hesaplarından silmemeleri gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin ID tespitlerinin TechKnowledge ya da TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yapılması maalesef mümkün olamayacaktır. Kullanıcılar ısrarla yanlış kullanım yapıyorlarsa hesaplarını deaktive ederek kullanım ile ilgili kılavuzları incelemelerini sağlayıp ardından hesapları aktive edilecektir. Sildirme işlemi için kullanıcının yüklediği dokümanın yanında yazan ID’nin (ödev numarası) yönetici tarafından Turnitin’e iletilerek sildirilmesi gerekmektedir.

NOT: Kütüphane teknik personel sadece akademisyen kayıt ve bilgi verme hizmeti sunmaktadır. Kütüphane teknik personeli tarafından öğretmen olarak eklendikten sonra kurumsal e-postanıza gelen bağlantıdan şifrenizi oluşturmanız gerekmektedir. Kütüphane gerek şifre oluşturmadan gerek rapor almadan sorumlu değildir. Tez raporu çıktısı almak tez danışmanı sorumlululuğundadır.

Kullanımla ilgili bilgiye aşağıdaki adresten ulaşılabilir.

Ödev eklerken dikkat edilmesi gereken hususlar Tıklayınız.

Turnitin Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız.

Turnitin Kullanım Klavuzu İçin Tıklayınız.

Turnitin Akademik Personel Hızlı Başlama Klavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git

''TÜRKİYE ATIF DİZİNİ''   Turkiye’de Sağlık Bilimleri alanında yayımlanan 373 Türk dergisini kapsayan ve Türkiye Klinikleri tarafından sunulan  bir veritabanıdır. 2008’den günümüze tam metin erişim sağlanabilir.

Türkiye Atıf Dizini'ne kayıtlı tüm makaleleri, sağlık bilimleri alanında (Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Hemşirelik, Fizyoterapi Rehabilitasyon, Psikoloji, Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri ve Sağlık Bilimleri branşları) yayımlanan akademik-bilimsel makalelerdir.

Özellikleri:

 • Türkiye’deki tek ulusal atıf tarama dizinidir.

 • Araştırmacıların konu ve kaynak tarama için harcadıkları zaman sorunlarına, ulusal düzeyde, hızlı, tek merkezden ve kolay arama ile çözüm sağlamaktadır.

 • Dizi’ne kayıtlı dergilerin yeni şayilerinin sürekli takibi ile anlık veri girişlerinin yapıldığı geniş ve güncel bir verit abanidir.

 • Tek bir arama ile güncel makale başlıkları hızlıca liste halinde görüntülenebilmekte, ilgi duyulan makalenin Türkçe-İngilizce özetine kolayca göz atılabilmekte, istenilen makalenin pdf kopyasına anında erişilebilmektedir.

 • Makaleye kaynak gösteren diğer makaleleri, makalenin yazarının başka makalelerine aldığı atıflar incelenebilmektedir.

 • Kayıtlı dergi sayısında her geçen gün sürekli artış olmaktadır.

 • Dergilerin ve makalelerin etkinliklerinin karşılaştırılabilmesi için; ulusal etki değeri, ziyaretçi sayıları, yayın periyotlarına uyumları, aldıkları atıf sayıları, uluslararası etki değerleri (imbat factor), yazar ve makale bazında alınan atıflar gibi birçok baslığı içeren ve veri tabanına kayıtlı ulusal dergilerin verilerinden derlenen “istatistik” menüsü yer almaktadır.

 • Dergilerin, kaynak gösterilirken kullandıkları kısaltmalarını, yayın periyotlarını, kayıtlı oldukları indeksleri içeren kısa bilgilerini içermektedir.

 • Başka makalelerden atıf almış makale baslığı, ilk tarama ekranında  görüntülenebilmektedir.

Atıf Dizininin Amacı: Araştırmacıların, Türkiye kaynaklı sağlık bilimleri dergilerinde son yıllarda yayımlanmış güncel makalelere kolay ve tek bir merkezden ulaşmalarını sağlayarak, dergilerin atıf sayılarının arttırılmasıdır.

Atıf Dizininin İçeriği: Türkiye Atıf Dizini ‘ne kayıtlı, Türkiye kaynaklı sağlık bilimleri dergilerinde son yıllarda yayımlanmış güncel makalelerin tam metin ve özetleridir.

Ulusal Etki Değeri: Türkiye Atıf Dizini veri tabanına kayıtlı dergiler arasında hesaplanan ve dergilerin aldığı atıf oranını belirleyen bir ölçektir.

Dizine kayıtlı dergiler:  Sağlık bilimleri alanında yayımlanan, ilgili yıldaki veri tabanına kabul kriterlerine uyan ve sahibinin tam metinlerine dizin üzerinden erişim izni verdiği dergilerdir.

Erişim Adresi:  http://www.atifdizini.com/default/tr-index.html

Kayıt Adresi: http://www.atifdizini.com/search/tr-index.html?s=tıp

Veritabanına Git

Klinik bilimlere yönelik kanıta dayalı acil tıp, hematoloji, nöroloji, akciğer hastalıkları, yoğun bakım ve uyku bozuklukları gibi dallarda vaka sunumlarını içeren bir bilgi kaynağıdır.

Veritabanına Git

Bilgisayar, çevre bilim, eğitim, fizik, hukuk, istatistik, işletme, kimya, matematik, materyal bilim, mühendislik, psikoloji, sosyal bilimler, tıp ve sağlık bilimleri konularındaki yayınlara tam metin erişim olanağı sağlar.

Veritabanına Git

Dünya'nın en büyük e-kitap platformu World e-Book Library Veri Tabanı; tamamı indirilebilir, yazdırılabilir ve paylaşılabilir; araştırma kaynakları, nadir eserler ve görsel kaynaklardan oluşan bir koleksiyona sahiptir. Kapsadığı önemli konu başlıkları: Sosyoloji, Psikoloji, Filozofi, Ekonomi, Yönetim, Kamu, Tarih, Tarım, Tıp, Eğitim, Güzel Sanatlar, Dil, Hukuk, Edebiyat, Matematik, Kimya, Fizik, Biyoloji, Antropoloji, Teknoloji.

World e-Book Library Veri Tabanı;

 • 230 akademik araştırma koleksiyonu

 • 16 milyon Ansiklopedi makalesi,

 • 4.186.162 başlık

 • 3.000.000+ e - kitap (pdf)

 • 510.252 çeşitli dokümanlar (pdf)

 • 145.503 dergi (pdf)

 • 11.158 gazete (pdf)

 • 23.000 sesli kitap (mp4)

 • 850.000 çizim, grafik, harita ve resim

 • 5318 eğitim videosu

 • 15.126 ciltlenmemiş nota

 • 1000 yılı kapsayan bir koleksiyonuyla birlikte, 200+ dilde kitap ve doküman içerir.

Veritabanına Git

Social Sciences Citation Index - [ 1940 - ] Science Citation Index-Exp (SCI - EXP) - [ 1940 - ] Arts & Humanities Citation Index (A&HCI) - [ 1975 - ] Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S)--1990- Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH)--1990-

WoS - Web of Science Kullanım Kılavuzu için Tıklayınız.

Veritabanına Git