DENEME VERİTABANLARI

Vidobu-Online Video Eğitim Veri Tabanı 19 Aralık 2017-19 Ocak 2018 tarihleri arasında deneme erişimine açılmıştır.

Veritabanına Git

Turcademy Türkiye Akademik Yayınlar Platformu ülkemiz dijital yayıncılığının gelişmesi amacıyla Informascope firması öncülüğünde hayata geçmiştir.

Veritabanına Git

Online Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi Veritabanı yeni versiyonu olan "e-Sınav" veritabanı deneme erişime açılmış olup, 31 Aralık 2017 tarihine kadar erişim sağlanabilir.

Veritabanına Git

Rosetta Stone Online Dil Eğitim Aracı Nedir? Dünyanın en çok tercih edilen online dil eğitim aracı Rosetta Stone, başarısı kanıtlı Dynamic Immersion yöntemi ile 22,000'den fazla okula, 12,000'in üzerinde kuruma 20 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir. Ödül kazanmış etkileşimli yaklaşımı sayesinde dünyadaki milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir ve artık her yerden ve her zaman erişim imkanı sunmaktadır. Ayrıca, mobil uygulama ile de kullanılabilmektedir. Konuşma, yazma, okuma ve anlama yeteneklerini doğal bir şekilde öğreten Rosetta Stone ile ezber ve çeviri zorunluluğu ortadan kalmaktadır.

Rosetta Stone'u mobil cihazlara nasıl indirebileceğinizi gösteren sunum dosyası için : https://goo.gl/UgmvwD

Rosetta Stone ile ilgili detaylı içerik bilgisi için : https://goo.gl/grwm1q

Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu: https://youtu.be/Vya2d-zCBdE

Veritabanına Git

İntihal.Net birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. Türkiye'nin en büyük dijital bilimsel veritabanında dokümanlarınızın özgünlüklerini test etmek amacıyla deneme erişimine açılmıştır.

Üye girişi için http://app.intihal.net adresini ya da intihal.net adresindeki üye girişinden yapabilirsiniz. Ancak üyelikler sadece kütüphane yöneticinizin onayı ile aktifleşecektir. Kullanma klavuzu için:İntihal.net Kullanım Klavuzu

Veritabanına Git

Karger Dergileri Deneme Erişimi 15 Aralik tarihine kadar Afyon Kocatepe Üniversitesi okuyucularının erişimine açılmıştır. Erişim aralığı 1998-2017 arası tüm dergilerin online erişimidir.

Karger Yayınevi, İsviçre'nin Basel kentinde kurulmuş, dünyanın en eski bilimsel yayınevlerinden biridir.Bir aile şirketidir ve yedinci kuşak tarafından yönetilmekte olup; artan bilimsel kalite ve etkin yayıncılığı konusundaki prensiplerinden vazgeçmeden, her geçen sene üstüne koyarak bilimsel yayıncılığa devam etmektedirler. Özellikle TIP alanında yayınladıkları konuya özel akademik dergiler ve kitaplar ile Tıp dünyasında fark yaratan bulguları ve yenilikleri en doğru, anlaşılır biçimde sunar. Her sene 100'den fazla dergiyi ve 50'den fazla kitabı yayımlayarak en güncel bilginin Tıp dünyasındaki araştırmacılara yönlendirilmesini sağlar. Erişim için: https://www.karger.com/Subject linkinden ilgi duyulan bilimdalında tıklayarak ilerlenebilir.

Veritabanına Git

ACM Digital Library Veritabanı Erişimi 15 Aralik 2017 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Veritabanına Git

World Scientific Publishing Deneme Erisimi Kasım Ayı Sonuna Kadar Hizmete Açılmıştır.

Su an universitelere veritabani olarak sunulan paketler WorldSciNet uzerinden arastirmacilara sunulmaktadir. Burada 10,000'in uzerinde elektronik kitabin tam metnine ve 130'dan fazla bilimsel derginin tam metin makalelerine erisim mumkundur. Butun Nobel Odullu yazarlarin yayinlarini bulabileceginiz bu icerikler ile Bilim Dunyasi'ni yakindan takip edebileceksiniz. Icerdigi konu basliklari: Matematik · Fizik/Doğrusal Olmayan Bilim · Kimya/Materyal Bilimi/Nanoteknoloji · Bilgisayar Bilimi · Mühendislik · Çevre Bilimi · TIP ve Sağlık · Yaşam Bilimleri · İşletme ve Ekonomi · Genel ve Populer Bilimler · Sosyal Bilimler ve Asya Çalışmaları Tum bu icerige erisim :http://www.worldscientific.com sayfasi uzerinden kurumunuza sunulmustur.

Veritabanına Git

Lexpera Hukuk Veri Tabanı Erişimi Kasım Ayı Sonuna Kadar Hizmete Açılmıştır.

Veritabanına Git

Bilimsel araştırmaları akademik içeriğiyle destekleyen Wiley yayınevinin hazırlamış olduğu, Wiley Online Library; kitap, makale, ansiklopedi, bilimsel yayın ve dergi gibi farklı türdeki dijital yayınlara tam erişim ve bunları indirme hakkı sağlayan akademik içerikli dijital bir kütüphanedir. Wiley'nin araştırmacılara sunduğu en önemli kaynaklardan biri olan "Cochrane Library"e deneme erişimi başlamış bulunmaktadır.

Veritabanına Git

Kullanma Kılavuzu için :http://yukle.caglayan.com/egitim/Bridge_Tutorial.pdf

Kitabın açıldığı platformun araçlarının(fosforlu kalem aracı, not alma, alıntı yapma, çıktı alma vs.) kullanımı için gerekli olan kılavuza da buradan ulaşabilirsiniz: http://yukle.caglayan.com/egitim/VS_kullanici_kitabi.pdf

Veritabanına Git

BoardVitals Soru Bankası veri tabanı Ekim sonuna kadar deneme erişime açılmıştır. www.boardvitals.com adresinde kayıt olduktan sonra kullanabilirsiniz. TUS, Hemşirelik, Eczacılık, Diş Hekimliği, Sağlık Yüksek Okulları, ve 40 TIP dalında soru bankaları bulabilirsiniz. Soru Bankası listesi aşağıda verilmiştir.

Kayit: www.boardvitals.com register butonu

Kampus içinden herhangi bir e-mail adresi kullanabilirsiniz. Kampus dışından ise kurumsal e-mail adresinizi (@aku.edu.tr) kullanmanız gerekecektir.

Kullanim: www.boardvitals.com log in butonu

Kayıt yaptırdıktan sonra kampus içinden ya da dışından kullanabilirsiniz.

Veritabanına Git

MEDICI.TV | EDU Barok'tan Modern'e, klasik müziğin en iyi örneklerinden oluşan 3000'den fazla konser, opera, bale, belgesel, arşiv belgeleri, besteci ve sanatçıların portreleri ve eğitim videolarına sınırsız erişim sunar. Dünyanın en büyük online klasik müzik video veritabanıdır.

Dünyanın önde gelen konser salonlarından ve klasik müzik festivallerinden 100'ün üzerinde canlı yayın yıl içerisinde sunulmaktadır.

Deneme Erişimi Bitiş Tarihi : 20.10.2017

Veritabanına Git

The Economist Intelligence Unit’in 3 servisi deneme erisimine acilmistir.

1) Country Reports: Yaklasik 200 ulkeyi kapsar ve ulusal, bolgesel ve kuresel olaylarin kisa ve orta vadeli istatistiklerini verir. Raporlarda ulkeleri bicimlendiren konular incelenir ve aciklanir.

2) Country Data: 200’u askin ulkede 320’den fazla ekonomik veriyi icerir. 1980’den 2025’e kadar gecmis ve gerceklesmesi tahmin edilen verileri icerir.

3) Viewswire: hizla degisen dunya pazarlarinda is yapanlara gunluk kararlarinda destek saglar. Viewswire hergun tum dunyada 250’den fazla onemli ekonomik, siyasi, pazar gelismesini isaret eder ve bunlarin is dunyasindaki etkileri hakkinda ozet analitik brifingler verir.

Deneme Erişimi Bitiş Tarihi : 05.07.2017

Veritabanına Git

Jurix Türkiye'de tüm hukuk dergilerinde yayınlanmış makalelere erişim sunmayı hedefleyen bir veri tabanıdır. Ülkemizde halen düzenli olarak yayınlanan hukuk dergilerinin önemli bir kısmı Jurix içerisinde indekslenmekte ve sizlerin kullanımına sunulmaktadır.

Dergilerin yanı sıra armağanlar, sempozyumlar ve konferanslar gibi ülkemizin gizli kalmış hukuk kaynakları da veri tabanımıza eklenmektedir.

Sistemde halihazırda 28 farklı akademik yayında yer bulmuş 3547 uzman yazarın 6000’den fazla makalesi bulunmaktadır. Yayınların yeni sayıları güncel olarak sisteme eklenerek indekslenmekte olup, sürekli olarak yeni kaynakların sisteme kazandırılması sağlanmaktadır.

Veritabanına Git

E-Marefa Nedir? E-Marefa Arap dünyasının en prestijli akademik yayıncıları tarafından hakemli dergilerde yayınlanan tam metin makalelere, istatistiklere, tezlere erişim imkanı sunmaktadır. Marefa, Ürdün'de "World Company for Digital Content" tarafından yönetilen bir Arap elektronik veritabanıdır.

İçeriğinde genel olarak 19 Arap ülkesindeki 300 kuruluştan yaklaşık 1750 akademik ve istatistiki tam metin dergi, 250.000 tam metin makale bulunmaktadır.

Islamic Studies &Arabic Language Veritabanı Nedir?

Bu veritabanı, İslam araştırmaları ve Arap edebiyatında uzmanlaşmış yüzlerce e-kitap ve bildiri, dergiler, tezler ve Arapça, İngilizce, Fransızca uluslararası tezlerin Arapça değerlendirmelerini sunar.

Islamic Studies & Arabic Language Veritabanı' nda
 • 47.000 doküman,

 • 107 tam metin dergi,

 • 20.000 tam metin makale,

 • 5.700 tam metin yüksek lisans ve doktora tezi ve tez özetleri,

 • 11.000 araştırma özeti,

 • 3.000 e-kitap ve kitap yorumu,

 • 500 konferans bildirisi,

 • 600 Arapça uluslararası tez değerlendirmesi bulunmaktadır.

bilgi@onlinebilgi.com.tr

http://www.onlinebilgi.com.tr

Deneme Erişimi Bitiş Tarihi: 19.06.2017

Veritabanına Git

e-Marefa İslami Ekonomi ve Finans Veri Bankası 37 ülkedeki 265 kurumdan on binlerce kayıt içeren entegre bir veri tabanıdır.

Veri bankası iki önemli hizmet sunmaktadır;

 • İslam ekonomisi ve finans alanında faaliyet gösteren her bir kurumun mali tablolarına odaklanarak, kurumun performans göstergelerini bir zaman serisi içinde görüntüleme ve karşılaştırma becerisi.

 • Kullanıcıların zaman serileri içinde birden fazla kurumun performansını karşılaştırmasına ve sonuçların birden fazla grafik biçiminde sunma becerisine sahip bazı göstergelerin kullanılmasına olanak sağlama.

e-Marefa İslami Ekonomi ve Finans Veri Bankası 'nın Özellikleri :

 • Tamamıyla etkin web ortamı

 • İçeriğe göz atmak için birden fazla seçenek

 • İki dilli basit tam metin arama

 • İki dilli gelişmiş Boolean mantığı araması

 • Farklı veri tiplerinin entegrasyonu

 • Çoklu kaynaklardan ve çoklu formatlardan veri ve arama sonuçlarının akıllıca bağlanması

 • Verilerin alaka düzeyine ve sıralamaya göre analiz edilmesi ve çizelgelenmesi

bilgi@onlinebilgi.com.tr

http://www.onlinebilgi.com.tr

Deneme Erişimi Bitiş Tarihi: 28.05.2017

Veritabanına Git

GeJL'nin diğer açık erişim çözümlerinden farkı nedir?

GeJL; tüm Altın dergileri, Gecikmeli erişim (amborgolu) dergileri ve İngilizce ticari ve profesyonel dergileri içeren tek çözümdür (Diğer tüm çözümler sadece Altın açık erişime odaklanarak diğer önemli dergileri dışarda bırakırlar.). Farklı yayıncı sitelerinden edinilmiş tam metin bağlantılar ile e-dergilere erişim sağlayan büyük bir veritabanına sahiptir.

Pasif olarak yayıncıların bilgi sağlamak için, diğer kuruluşlar gibi yayıncıların onlarla iletişime geçmelerini beklemek yerine, dergileri kendi arayan dünya çapındaki tek kuruluştur. Sonuç olarak kullanıcıları, diğer çözümlerden daha çok dergiye ve makaleye ulaştırabilmektedir. GeJL, yayıncılarla iletişime geçecek, metadata küratörlüğünü yapacak ve bunları web ortamında bulanabilir hale getirecek, diğer kuruluşlarda olmayan, aktif insan gücüne sahiptir.

Neden daha fazla dergi ve makale?

Dünyadaki bilgiler her 14 ayda bir ikiye katlanıyor!!! Yani her bir yıl ve iki aydaki bilgi, dünyadaki toplam bilgiden iki kat daha büyük. Bir kütüphanenin koleksiyonu, diğer açık erişim çözümlerinin kısıtlı dergi içeriğiyle daha iyi hale gelemez. Çünkü bunlar, sürekli meşgul olan yayıncılardan onlarla iletişime geçmesini beklemek zorundalar.

Rakamlarla The Global e-Journal Library

 • Açık erişim dergilerde 9 milyon makale,

 • 135 ülkeden  22,000 açık erişim dergi

 • 125 yılı kapsayan yayınlar

 • 8.000 yayıncı

 • Altın ve yeşil yol yayınlarını birlikte kapsar

 • Güçlü arayüz özellikleriyle erişim

Önemli konular;

 • Tarım & Biyoloji Bilimleri - 700.000'den fazla makale

 • Temel Bilimler - 2,5 milyondan fazla makale

 • Mühendislik & Teknoloji - 1,5 milyondan fazla makale

 • Sanat & Beşeri Bilimler - 800.000'den fazla makale

 • Biyomedikal - 4 milyona yakın makale

 • Sosyal ve Yönetim Bilimleri - 1,5 milyondan fazla makale

 • Türkiye'den 370 dergi ve 80.000'den fazla makale!

 

Veritabanına Git

IGI Global Yayınevi; uygulamalı teknoloji alanında bilimin tüm dallarını kapsayan 3400+ güncel e-kitabı (2000-2017), 170+ dergiyi deneme erişimine sunmaktadır.

http://www.igi-global.com/gateway/ adresinden erisebilirsiniz.

Ayrıca Üniversitelerdeki akademisyen ve araştırmacıların yapmış oldukları 100'u aşkın bilimsel sunumu içeren Video koleksiyonu da erişime açılmıştır.

Konular:

Yazılım, İş ve iş idaresi, Bilgisayar, Mühendislik, Eğitim, Çevre, Akıllı Teknolojiler, E-Devlet, Bilgi Yönetimi ve Kütüphanecilik, Medya ve İletişim, Genetik, Tıp ve Sağlık Koruma, Güvenlik ve Adli Tıp, Etik, Hukuk ve Sosyal Bilimler'dir.

Deneme Erişimi Bitiş Süresi : 18.06.2017

Veritabanına Git

LEXPERA Yeni Nesil Hukuk Bilgi Sistemi içeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve yorumlar gibi literatür kaynaklarının olduğu kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir. LEXPERA teknolojisi ile sayısı hızla artan ve her gün değişikliğe uğrayan hukuki düzenlemeler arasındaki karmaşık bağlantılar sistematize edilerek, güncel hukuk kaynakları, etkileşim içinde olduğu diğer kaynaklarla ilişkili olarak erişilebilir hale getirilmiştir. Bilgi kaynaklarının yenilikçi bir şekilde işlenmesi, kullanıcı dostu tasarımı ve multi-platform erişim imkânı ile LEXPERA uygulamacılara, akademisyenlere ve öğrencilere yenilikçi çözümler sunmaktadır.

Kapsam:

 • Güncel Mevzuat

 • İçtihat

 • Tam metin hukuk kitapları, makaleler, kanun yorumları ve bibliyografik bilgiler

 • Sözleşme Örnekleri

 • Genel İnternet Arama Sonuçları

Öne Çıkan Özellikler:

 • Merkezi arama çubuğu ile aynı anda farklı kaynaklar içerisinde arama yapma imkânı

 • Farklı hukuk kaynaklarını ilişkilendiren gelişmiş çapraz bağlantılar

 • Mevzuat değişikliklerini gösteren zaman çizelgeleri

 • Sürüm ve madde karşılaştırma tabloları

 • Mevzuat değişikliklerinin takibini kolaylaştıran günlük
 • Resmi Gazete bülteni

 • Kişisel bildirim ayarları

 • Favori dosyalar oluşturma ve arama kaydetme özelliği

 • Görüntüleme ve yazdırma seçenekleri

 • Filtreleme ve gelişmiş arama seçenekleri

 • Arama geçmişi kayıtları

 • Mobil cihazlardan erişim

Erişim Adresi: www.lexpera.com.tr

Veritabanına Git

Rosetta Stone Library Solution veritabanı; araştırmacılarınızın ve kurum çalışanlarınızın istifade edebileceği, ister başlangıç seviyesi olsun, isterse ileri seviyede kullanabileceği 30’un üzerinde dil içeren dünyanın en popüler dil eğitim setidir. Dünya üzerindeki her türlü eğitim kademesinden 22,000’den fazla okul, 8,000’den fazla özel şirket (Vodafone, Siemens, EasyJet, Tripadvisor, TDK, Hitachi gibi) ve 9,000’den fazla ulusal/uluslararası kâr amacı gütmeyen organizasyonun kullanmakta olduğu, dünyanın bir numaralı online dil eğitimi ve öğretimi setidir. 1,000’nin üzerindeki değerlendirmeye göre, 5 yıldız üzerinden 4.7 puan alarak bu alanda en yüksek puana sahip dil öğrenme aracıdır.

Bildiğiniz üzere kültürlerarası etkileşim arttıkça dil öğrenmeye olan ilgi ve ihtiyaç da artmaktadır. Bu yenilikçi dil çözümü de bu ihtiyacı karşılamaktadır. Rosetta Stone’un başarısı “patentli ve ödüllü” Dynamic Immersion yöntemine dayanmaktadır. 22,000’den fazla okul tarafından 20 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Ödül kazanmış etkileşimli yaklaşımı sayesinde (Dynamic Immersion), ezberleme ve çeviri yapmak zorunda kalmaksızın konuşma, yazma, okuma ve anlama becerilerini, ana dilinizi öğrenirken kullandığınız doğal yöntemlerle öğrenirsiniz. İşte bu nedenle, dünyadaki milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

İçerdiği 30 dil şöyledir:

 • Türkçe
 • Arapça
 • İngilizce (Amerikan)
 • İngilizce (İngiliz)
 • Almanca
 • Fransızca
 • Afganca
 • Çince
 • Dari Farsçası
 • Endonezya dili
 • Farsça
 • Filipin dili
 • Flemenkçe
 • Hintçe
 • İbranice
 • İrlandaca
 • İspanyolca (Latin Amerika)
 • İspanyolca (İspanya)
 • İsveççe
 • İtalyanca
 • Japonca
 • Korece
 • Latince
 • Lehçe
 • Portekizce (Brezilya)
 • Rusça
 • Savahilice
 • Urduca
 • Vietnam dili
 • Yunanca


Rosetta Stone Library Solutions eğitim sunumuna kayıt olmak için yukarıdaki linke tıklayınız ve "Register" butonundan kayıt olunuz. Karşınıza gelen ekranda ad, soyad, e-posta adresi bilgileri sorulacaktır. Bilgilerinizi girip "Register" butonuna tıklayınız.

Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu : https://youtu.be/Vya2d-zCBdE

Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu : https://www.youtube.com/watch?v=Vya2d-zCBdE&feature=share

Veritabanına Git

Tümer Altaş Online e-YDS Sınav Hazırlık Veritabanı e-YDS/YDS sınavına hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veritabanıdır. Mobil ve web platformlarında kullanılabilir. Tüm personel ve öğrencilerimiz için deneme erişimine açılmıştır.

Veritabanı İçeriği

 • e) YDS Paketi: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 4500 adet KPDS, ÜDS (sağlık, sosyal, fen) soruları ve her bir sorunun video çözümü.
 • Tıp Dil Paketi: 2005 – 2012 yılları arası çıkmış 1043 adet ÜDS Sağlık sorusu her bir sorunun video çözümü.
 • Hızlı Kelime Paketi: 3600 Akademik sınav kelimesi ve her kelime için Hafıza Teknikleriyle oluşturulmuş ses bağlantısı. Sadece dinleyerek kelime öğrenme.
 • Cümlede Kelime Paketi: Kelimelerin cümlede geldikleri anlamı sağlamlaştırmak ve okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış cümle çevirileri. Şu an 700 cümle çevirisi; 4500'e çıkarılacak.
 • Çeviri Teknikleri: Okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış 7 adet strateji videosu ve 91 adet metin çevirisi.
 • Görüntülü Gramer Konu Anlatımı: A'dan Z'ye tüm gramer konularının en ince detaylarıyla anlatıldığı 335 video anlatımlı içerik. Aynı içerik için hazırlanmış yazdırılabilir dosyalar.
 • Vocab Paketleri: Kelimelerin eş ve zıt anlamlarına yönelik hazırlanmış, dinleme özelliği de eklenmiş 3 çeşit kelime çalışma paketi. Toplam 8000' in üzerinde benzersiz kelime.
 • 10.000 adet görsel ve işitsel içerik.
Deneme Erişimi İçin Aşağıdaki Adımları Takip Ediniz : http://eyds.tumeraltas.com.tr adresine giriniz.

Sayfanın altında yer alan “Deneme Erişimi”ni seçerek “Üniversiteniz, Ad ve Soyadınız” bilgilerini girip, veritabanını hemen denemeye başlayabilirsiniz.

Veritabanına Git